Historyczne wybory plebiscytarne w Katalonii

4462
0
Share:

Eleccions2015Już dzisiaj, 27-ego września, mają miejsce historyczne wybory w Katalonii. Ponieważ rząd Hiszpanii nie pozwala katalońskiej wspólnocie autonomicznej na oficjalne referendum w sprawie niepodległości, lokalny parlament ogłosił wybory. Oprócz wyboru nowego rządu, Katalończycy będą mogli się wypowiedzieć w sprawie hipotetycznej separacji od Hiszpanii. W związku z tym kandydatury podzieliły sie na te, które są za i te, które są przeciwne niepodległości. Poniżej prezentuję, w dużym skrócie, wszystkie kandydatury:

ZA NIEPODLEGŁOŚCIĄ

Oprócz poniżej wymienionych partii, dążenie do niepodległości wspiera też wiele stowarzyszeń oraz instytucji, takich jak Assamblea Nacional Catalana (ANC), Associació de Municipis per la Independència (AMI), Omnium Cultural i Súmate – stowarzyszenie hiszpańskojęzycznych separatystów, oraz wiele innych.

Junts Pel Sí

Junts_pel_SiJest to koalicja dwóch najpopularniejszych we wspólnocie partii: Lewicowej Esquerra Republicana de Catalunya (ERC) i centro-prawicowej Convergència Democràtica de Catalunya (CDC), czyli stronnictwa obecnego prezydenta Generalitat (rządu Katalonii), Artura Masa. Po tym jak CDC, dominująca siła w lokalnej polityce opowiedziała się za niepodległością, jedynym możliwym partnerem stał się były rywal – ERC. Nazwa kandydatury – Razem dla „Tak”, wiele tłumaczy – obie partie sprzymierzyły się, ponieważ mają wspólny cel. CDC i jej lider, Artur Mas, są celem ataków z powodu afery korupcyjnej poprzedniego lidera – Jordiego Pujola, który ukrywał konta bankowe w Andorze. 'President’ Mas jest w tej chwili wrogiem publicznym numer 1 dla wielu Hiszpanów. Kandydatem Junts pel Sí w prowincji Barcelona i najważniejszą postacią jest Raül Romeva. W poprzednich wyborach w 2012 roku CDC jeszcze jako koalicja Convergència i Unió (CiU) miała w katalońskim parlamencie 50 miejsc na 135, a Esquerra Republicana 21. W tym roku z pewnością 'Junts pel Sí’ wygra wybory z dużą przewagą nad pozostałymi ugrupowaniami, lecz wraz z CUP, separatyści potrzebują ponad 50% głosów, aby obronić projekt niepodległej Katalonii.

Candidatura d’Unitat Popular – Crida Constituent(CUP)

CUP_Crida_ConstituentKolejna kandydatura zorientowana na samostanowienie Katalonii. CUP to partia lewicowa, antykapitalistyczna, broniąca równości wśród obywateli niezależnie od płci, religii i pochodzenia. Po polsku skrót CUP rozwija się jako „Kandydatura Jedności Ludowej”. W tych wyborach jej kandydatem w prowincji Barcelona i najważniejszą postacią jest Antonio Baños – dziennikarz, pisarz, muzyk oraz aktywista społeczny. Ugrupowanie broni katalońskiej tożsamości, języka, kultury oraz prawa do samostanowienia Katalonii. W 2012 roku CUP osiągnęła wynik zaledwie 3 posłów na 135, jednak w tym roku cieszy się znacznie większą popularnością i według sondaży powinna potroić liczbę posłów w parlamencie. Często w CUP upatruje się klucza do zwycięstwa separatystów.

ZA REFERENDUM LECZ PRZECIW NIEPODLEGŁOŚCI

Catalunya Sí que es Pot

Logotip_Catalunya_Sí_que_es_potJest to kandydatura stworzone przez partie Podem (katalońskie Podemos), Iniciativa per Catalunya Verds, Esquerra Unida i Alternativa i Equo. Jako opcja lewicowa, jest za tym, aby Katalonia miała możliwość zdecydowaniu o swojej przyszłości („Dret a decidir”) w legalnym referendum. Nie jest zwolennikiem separacji, lecz jednocześnie jej nie wyklucza. Program kandydatury, stawia przede wszystkim na upublicznienie wcześniej sprywatyzowanych usług takich jak elektryczność czy woda, a także przeróżne reformy mające na celu wyeliminowanie nierówności społecznych. W tych punktach z pewnością porozumieją się z CUP. Jej głównym kandydatem w prowincji Barcelona jest Lluís Rabell. W poprzednich wyborach kandydatura Catalunya Sí que es Pot jeszcze nie istniała, a w obecnych, jeśli wierzyć sondażom, prawdopodobnie będzie trzecią siłą za Junts pel Sí i Ciutadans.

PRZECIW NIEPODLEGŁOŚCI I REFERENDUM

Ciutadans (C’s)

csCiutadans oznacza po katalońsku „Obywatele”, a obecnie partia działa już w całej Hiszpanii jako „Ciudadanos”. Partia teoretycznie centro-prawicowa utworzona w większości przez byłych członków młodzieżówek Partido Popular. Przez wielu uważana za nieco bardziej nowoczesną i młodszą wersję PP, Ciutadans w większości głosowań w katalońskim parlamencie głosowali dokładnie tak samo jak ich starsi koledzy. Liderem Ciutadans jest Albert Rivera, a głownym kandydatem w prowincji Barcelona Inés Arrimadas. W poprzednich wyborach osiągnęli wynik 9 posłów, obecnie według sondaży mają szansę podwoić ten wynik, co z pewnością jest spowodowane paniką pewnych sektorów społeczeństwa przed coraz bardziej realną możliwością separacji. Zarówno Ciutadans jak i PP wiele zyskały na polityce zastraszania obywateli wyrzuceniem Katalonii z Unii Europejskiej i strefy euro oraz upadkiem gospodarki.

Partit Popular Català (PPC)

PPKataloński odłam Partido Popular (PP), stronnictwa prawicowego, konserwatywnego i pro-hiszpańskiego, które obok PSOE jest najważniejszą partią w parlamencie hiszpańskim. Jeśli prześledzimy dokładnie historię PP, odkryjemy, iż jej korzenie są jeszcze w dyktaturze Franco, a wielu byłych ministrów frankistowskich utrzymało swoje ważne pozycje w Alianza Popular, poprzedniku 'Populares’, a potem także w PP. Jest to blok bardzo niepopularny wśród Katalończyków, wśród których panuje przekonanie, iż jest odpowiedzialny za obecny kryzys stosunków między Hiszpanią a jej wspólnotą autonomiczną. Ugrupowanie jest też zamieszane w wiele poważnych afer korupcyjnych takich jak afera Gürtel czy też 'Caso Bárcenas’. Rząd PP z Madrytu wielokrotnie atakował katalońskie instytucje oraz edukację w języku katalońskim (nowe prawodawstwo w edukacji narzucone Katalonii przez PP – „Ley Wert” – LOMCE). Na partię zagłosuje głównie elektorat prawicowy, identyfikujący się z Hiszpanią i wrogo nastawiony do separatystów. Liderem PPC jest były koszykarz i burmistrz Badalony, oskarżany często o ksenofobię i rasizm, Xavier García Albiol. W 2012 PPC zdobyli 19 miejsc w parlamencie, natomiast w tym roku wynik może być o wiele gorszy.

Partit dels Socialistes de Catalunya (PSC-PSOE)

PSCKatalońska frakcja PSOE, hiszpańskiej partii socjalistycznej, obok PP największej partii w kraju i do niedawna również liczącej się w Katalonii. PSC mocno straciła z powodu kryzysu, w trakcie którego z kolei głosy socjalistów przejęły inne ugrupowania, przeważnie lewicowe. W skali państwowej PSOE wciąż jest czołową partią, jednak w Katalonii zarzuca się jej brak konkretnych propozycji na rozwiązanie kryzysu w relacjach z Hiszpanią. W tym roku najważniejszą postacią ugrupowania jest Miquel Iceta. W 2012 PSC zdobyło 19 miejsc w lokalnym parlamencie, obecnie według przewidywań będzie tych miejsc nieco mniej.

Unió Democràtica de Catalunya (UDC)

UDCPoprzednio partner CDC w koalicji Convergència i Unió (CiU). W tym roku koalicja rozpadła się, z powodu konfliktu między stronnictwami w temacie dążenia do niepodległości Katalonii. Część posłów UDC porzuciło ugrupowanie, aby przyłączyć się do CDC, natomiast pozostali członkowie Unió opowiedziało się przeciwko secesji. W obecnych wyborach liderem UDC jest Ramon Espadaler. Przedwyborcze ankiety nie dają im zbyt wielu miejsc w parlamencie, a istnieje również szansa na to, iż nie zdobędą w nim żadnego miejsca.

Autor: Filip Rami

Share: