Domowe pierogi na katalońskiej ziemi.

Share:

Od niedawna mieszkańcy Barcelony i okolic mogą skosztować jednego z najsłynniejszych polskich przysmaków prosto z garnka i z dowozem do domu. O pomyśle na rozpowszechnienie pierogów w Katalonii i swojskich smakach opowiada właścicielka Casapierogi, Agnieszka Szymczak.


Od jak dawna mieszkasz w Katalonii?

Od 8 lat.

Jakie były początki Casapierogi i co zadecydowało o otworzeniu działalności związanej z tradycyjną polską kuchnią?

Pomysł na pierogi 'urodził’ się z Dniami Polskimi w Poble Espanyol, które były organizowane przez Konsulat Polski. Zajmujemy się cateringiem głownie typu tapas, ale zwykle nie przygotowujemy jedzenia polskiego. Kiedy Konsulat organizował te Dni Polskie, to poprosił o zgłoszenie się. I z tego wyszedł pomysł na www.casapierogi.com. Moim zdaniem pierogi to jest najfajniejsze danie polskie. Jak byłam mała, to tylko chciałam zjadać pierogi. Oczywiście rodzicie cieszyli się, jak 'zdobyli’ schab i zmuszali mnie do zjedzenia go. Więc gdy Konsulat organizował Dni Polskie, które mają eksponować kulturę polska, to pomyślałam ze koniecznie muszą być pierogi. To, co jest najlepsze z Polski.

Pierogi

Gotujesz głównie dla Polaków, czy wśród Twoich klientów jest też dużo smakoszy pierogów, którzy są innej narodowości? Jakiej?

Tak naprawdę to większość moich klientów to nie są Polacy. Więcej sprzedaję Amerykanom. Pierogi są bardzo znane w Stanach. A ponieważ my przygotowujemy nasze pierogi na zamówienie, klienci są zaskoczeni ich smakiem. Dużo Amerykanów zna pierogi, ale są przyzwyczajeni do mrożonek. W Stanach można kupić pierogi mrożone w większości sklepów spożywczych. Ale to nie jest to samo, gdy ktoś Ci przygotuje na świeżo i domowo. Nie można tego porównywać do pierogów z fabryki. Teraz chciałabym, żeby Hiszpania też poznała to fantastyczne danie.

Jaką macie ofertę i co w niej cieszy się największym powodzeniem?

Oferujemy trzy smaki pierogów: ruskie, z grzybami i z mięsem oraz ciasta. Dostarczmy do domu lub pracy w Barcelonie i Valles Oriental (od minimum 20 euro). Pierogi ruskie są najbardziej popularne. Raz mi Hiszpan powiedział, że mają smak przypominający tortillę z ziemniaków i cebuli.

Ciasta

Planujesz poszerzyć menu o inne dania polskie?

W przyszłości są plany, żeby dodać sałatki i zupy oraz powiększyć gamę smaków pierogów. Pierogi zawsze będą 'gwiazdą’.

Jakie trudności i problemy napotykasz w związku z działalnością?

Dostarczanie może być godzinowo skomplikowane, mimo ze dostarczamy też do pracy. Najlepiej chciałabym otworzyć pierogarnię w Barcelonie, żeby klienci mogli przyjść, kiedy im jest wygodnie.

A co zaskoczyło Cię pozytywnie?

Zaskoczyła mnie popularność pierogów w podczas Dni Polskich. W pierwszy dzień poszły wszystkie przed 14.00. Nic nie zostało na wieczór. Musiałam zorganizować ekipę, która pracowała prawie całą noc, żeby dorobić pierogów na następny dzień. I na następny dzień to samo. W przyszłym roku musimy przynajmniej podwoić produkcję…

Dziękujemy za wywiad Pani Agnieszce i zapraszamy na jej stronę internetową:

http://casapierogi.com

(Na zdj. Agnieszka Szymczak)

[mappress mapid=”8″]

Share: