Cmentarz Les Corts. Groby gwiazd barcelonizmu.

Share:

W 1936 roku Les Corts de Sarrià został autonomiczną gminą. Był to początek urbanistycznego rozwoju tego regionu i jego szybkiego wzrostu demografi cznego. W trakcie tej transformacji zbudowano wiele obiektów, jak choćby fabrykę Batlló, w której później mieściła się Szkoła Przemysłowa, kościół Santa Maria del Remei oraz cmentarz.

Nekropolia znajdowała się na terenach udostępnionych przez Vicença Cuyàsa – człowieka zasłużonego dla Les Corts, który w 1956 roku był tu burmistrzem – tuż przy Riera Blanca i Gran Granota.

Miejsce znane jest także jako Torre Blanca, a obecnie dzielą je dwa kroki od Camp Nou. Mimo że pochówków dokonywano tutaj już od 1845 roku, to cmentarz został ofi cjalnie otwarty dopiero w 1897.

Jego architektura wskazuje na wpływy modernizmu – artystycznego stylu, który królował w urbanistyce tamtej epoki. Obecnie jest tam 28 399 nagrobków, w ośmiu częściach, na które podzielono cały kompleks. Pośrodku grobów, katakumb i rodzinnych krypt postawiono kaplicę. Od 1931 roku w przestrzeni o powierzchni 34 417 metrów kwadratowych znajduje się także pierwszy w mieście hebrajski teren pogrzebowy. Poza tym zbudowano tutaj pomnik w hołdzie siedmiuset dwudziestu ośmiu żołnierzom, którzy stracili życie w wojnach na Kubie i na Filipinach u progu XX wieku.

Niektóre spośród tysięcy to groby piłkarzy Barçy. Spoczywają tutaj futboliści takiego formatu jak Paulino Alcántara, Josep Samitier, César Rodríguez, Ladislau Kubala, charyzmatyczny 125 baskijski bramkarz Javier Urruticoechea czy urugwajski obrońca Julio César Benítez.

Kolejka kibiców do katafalku Julio Césara Beníteza na Camp Nou (1968).

Kolejka kibiców do katafalku Julio Césara Beníteza na Camp Nou (1968).

Śmierć tego ostatniego była doprawdy dziwna. Jego ciało zostało znalezione trzy dni przed meczem Barçy z Realem Madryt, który decydował o tytule w sezonie 1967/68. Przyczyną śmierci było zatrucie spowodowane zjedzeniem nieświeżej ryby. Mimo nagłego zgonu Beníteza Hiszpańska Federacja Piłkarska zamiast odwołać mecz, zobligowała piłkarzy Barcelony do rozegrania go. Końcowy remis 1:1 zapewnił mistrzowski tytuł drużynie z Madrytu.

[box style=”blaugrana”]KUP KSIĄŻKĘ (Polska wersja językowa)
Fragment pochodzi z książki Barcelona Blaugrana, Carles Viñas, 2013. Wydawnictwo SQN.  [/box]

 

Share: