Dona i Ocell

Share:

Kobieta i ptak lub 'la Dona i l’Ocell’ jak nazywa się po katalońsku, rzeźba o niespotykanej wysokości usytuowana jest w Parku Joan’a Miro, który znajduje się w niedalekiej odległości od placu España i dawnego placu de Toros, obecnie przekształconego w centrum handlowe.

Rzeźba ta była ostatnią pracą surrealisty Jean’a Miro. Pokazana została w 1983 roku, ale artysta ze względu na poważne problemy zdrowotne nie mógł przybyć na uroczyste otwarcie. Rzeźba ta jest największym symbolem surrealizmu, który należy do Barcelony. Została wykonana z betonu, z zewnątrz pokryta płytkami ceramicznymi w kolorach, które są charakterystyczne dla artysty takich jak czerwony, niebieski i żółty. Kawałki płytek umieszczone zostały zgodnie z techniką trencadís.

Dona i Ocell

Dona i Ocell

Mierząca 22 metry rzeźba przedstawia kobietę w kapeluszu, na czubku którego znajduje się ptak. Rzeźba może też być odczytana w inny sposób, kiedy odbiorca sztuki uzna, że ptak jest graficznym terminem penisa. Miro chciał przenieść idee Rzymian, którzy umieszczali rzeźbę penisa na bramach do wejść miast, które przekazywać miały siłę i zdrowie odwiedzającym te miejsca.

Jeżeli więc przyjrzymy się dokładniej rzeźbie możemy zauważyć, że ciało kobiety reprezentuje penis. Tak jak pęknięcie z tyłu rzeźby, które jest puste, mogłoby reprezentować wargi sromu.
Ptaka znajdującego się na szczycie rzeźby można zinterpretować jako poetycki sposób przybliżenia nas do gwiazd i nieba, dlatego że jego kształt przypomina formę księżyca.

Share: