Spotkania z cyklu Dyskusyjny Klub Naukowy w Barcelonie.

Share:

W przyszłym tygodniu w Barcelonie odbędą się dwa spotkania z cyklu Dyskusyjny Klub Naukowy, prowadzone przez Przemysława Szczygła, doktoranta pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i słuchacza podyplomowych studiów Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim.

25.07.2017, godz. 18:30, EspaiCaixa Bruc, c/ Bruc 72 Baixos.
Temat: Płeć społeczno- kulturowa (gender) – jak wpływa na nasze życie codzienne?

Na spotkaniu dowiemy się czym jest gender, czyli płeć społeczno-kulturowa. Najogólniej można powiedzieć, że są to znaczenia przypisywane w danej kulturze i społeczeństwie kobiecości i męskości. Pod pojęciem gender kryje się zatem to, co rozumiemy jako kobiecość i męskość. Za tymi sposobami rozumienia działają skomplikowane mechanizmy społeczne i kulturowe, które utwierdzają nas w przekonaniu o tak zwanej naturze płci.

Spotkanie będzie dotyczyło także wymiarów płci, to znaczy tych aspektów, które są ważne w naszym rozumieniu kobiecości i męskości. Dlatego też celem zajęć będzie między innymi przedyskutowanie w jaki sposób gender wpływa na nasze życie codzienne. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o nasze zachowania i wybory w kontekście płci społeczno-kulturowej. Zastanowimy się nad źródłami tego stanu rzeczy.

27.07.2017, godz. 18:30, EspaiCaixa Bruc, c/ Bruc 72 Baixos.
Temat: Wielokulturowość i międzykulturowość – konteksty edukacyjne i polityczne.

Zajęcia będą dotyczyły zjawisk wielokulturowości i międzykulturowości. Na początku rozważymy kwestie tak zwanych polityk wielokulturowości, czyli tego w jaki sposób zarządzamy politycznie wielością kulturową. Zastanowimy się także nad projektami edukacyjnymi w środowisku wielokulturowym. Następnie przejdziemy do rozmowy o wielokulturowości w naszym codziennym funkcjonowaniu. Będziemy tę kwestię rozpatrywać na kilku płaszczyznach, między innymi w kontekście miejsca (Barcelona jako miasto tygla kultur i języków) i doświadczania emigracji (jak wygląda moje życie poza granicami Polski?).

www.catalunya-polonia.com

accp

Share: