Dzień Niepodległości Meksyku. Program imprezy w Barcelonie.

3713
0
Share:

Rocznica niepodległości Meksyku przypada 16 września, jednak już w noc poprzedzającą to święto upamiętnia się okrzykiem, który wzniósł ksiądz Hidalgo w małym miasteczku Dolores, uderzając w dzwony kościelne i nawołując naród do walki o niepodległość kraju. Ten ceremoniał nosi nazwę El Grito.

Od tamtego czasu corocznie ludzie zebrani na głównym placu Miasta Meksyk zwanym Zócalo oczekują aż prezydent Republiki wyjdzie na balkon Pałacu Narodowego i trzymając flagę, wzniesie okrzyk na cześć bohaterów, którzy rozpoczęli walkę o suwerenność Meksyku: „Niech żyje Hidalgo!, Niech żyje Morelos!, Niech żyje Allende!, Niech żyją bohaterowie, którzy dali nam ojczyznę!, Niech żyje Meksyk!, Niech żyje Meksyk!, Niech żyje Meksyk!”. Na każdy z tych okrzyków zgromadzeni na placu ludzie odpowiadają: „Niech żyje!”.

Również w Barcelonie odbywa się ceremoniał El Grito, któremu towarzyszą całodniowe wydarzenia kulturalne. Podobnie jak w zeszłym roku, impreza odbędzie się na Plaça de l’Univers, Fira Monjuic przy Placu Espana. W imieniu naszych przyjaciół z Meksyku serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału. Poniżej program z agendą.

vivamexico2013

Share: