„Ellas juegan solas” – Barça w wydaniu kobiecym.

6381
7
Share:

Damska sekcja FC Barcelony została założona w 1988 roku, wcześniej grając pod nazwą Club Femení Barcelona. Drużyna gra w pierwszej kobiecej lidze w Hiszpanii i oprócz ostatniego zwycięstwa wygrała dwa razy Puchar Królowej i cztery razy puchar Katalonii. Dziewczyny jednak nie tylko kopią piłkę – walczą też o zmianę oblicza damskiego futbolu.

HISTORIA

Pierwszy formalny mecz ekipy, jeszcze pod nazwą Club Femení Barcelona, odbył się w 1970 na Camp Nou roku z okazji gwiazdkowej imprezy dobroczynnej. Piłkarki, trenowane ówcześnie przez Antonia Ramallets rozegrały spotkanie przeciwko UE Centelles. Po tym wydarzeniu zadebiutowały na pierwszych oficjalnych mistrzostwach Katalonii w damskim futbolu, które odbywały się w latach 1971-1972. W latach 90. miały miejsce największe sukcesy drużyny w walce o Puchar Królowej (finał w 1991 roku i zwycięstwo w 1994).

Copa de La Reina 2012

 

Copa de Su Majestad la Reina (Puchar Królowej) – turniej damskiej piłki nożnej, który odbywa się od 1983 roku. Tym samym jest najstarszym konkursem kobiecego futbolu w Hiszpanii. Wydarzenie organizuje Real Federación Española de Fútbol.

Po 2000 roku nastały chude lata klubu. Mimo, że w 2001 roku FC Barcelona przyjęła ekipę ostatecznie i oficjalnie jako swoją sekcję, piłkarki nie zakwalifikowały się do Superligi, co miało być głównym celem przyjęcia drużyny pod skrzydła Blaugrany.

Dopiero w 2007 roku nastąpił wielki powrót FC Barcelona Femenino. Do pierwszego po latach sukcesu ekipy, powrotu do Superligi w 2008 roku poprowadził futbolistki nowy trener, Xavi Llorens. Uwieńczeniem paru lat dobrej formy drużyny było zdobycie kolejnego Pucharu Królowej w 2011 roku, wygrywając z RCD Espanyol jeden do zera. Niedługo potem, w sezonie 2011-2012, drużyna zdobyła pierwszą w swojej historii wygraną w Superlidze (nazywaną już Primera División) i do dzisiaj uważana jest za jedną z najsilniejszych drużyn w swojej kategorii.

KOBIECY FUTBOL W HISZPANII

Życie piłkarki nawet z najwyższej ligi diametralnie różni się od tego, jakie obserwujemy w telewizji w przypadku graczy męskiej drużyny FCB i nie tylko.

Ani Escribiano (29 lat), kapitanka Barçy i ikona damskiego futbolu gra w drużynie już 17 lat. Oprócz tego studiuje Cheerleading, a popołudniami pracuje. Zaczynała od grania na polach, trenowana przez przypadkowych znajomych i przeszła długą drogę od płacenia za piłkę do zarabiania na niej.

Ani Escribiano i Marta Torrejón (elperiodico.com)

W wywiadzie dla ElPeriodico z 2011 roku pod tytułem “Ellas juegan solas” występuje razem z Martą Torrejón, kapitanką Espanyolu i opowiada o tym, jak traktowana i postrzegana jest damska piłka nożna. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, dziewczyny są tzw. mileuristkami, ich pensja waha się bowiem między 800 i 1000 euro, dlatego oprócz tego muszą pracować i kształcić się dalej, zostaje też mało czasu na treningi. Barcelona ma ich tylko cztery tygodniowo, Espanyol trzy.

“Uprawiasz sport, który jest twoją pasją i życiem. My walczymy o to, aby ulepszyć damski futbol. Oby za parę lat wszystkie piłkarki mogły żyć z tego sportu. Chciałabym, aby nadszedł ten dzień, chociaż ja go nie przeżyję ze względu na wiek.”

Ani sądzi też, że taka sytuacja ma związek z brakiem chęci do profesjonalizacji kobiecej piłki nożnej i zainteresowania oraz wsparcia mediów.

“Nasze społeczeństwo wciąż źle postrzega fakt, że dziewczyny grają w piłkę. Wciąż słyszę, że jesteśmy kobietami i nasze miejsce jest w kuchni. Mamy 2011 rok i to bardzo smutne.”

Trzymajmy kciuki za kolejne sezony FCB Femenino!

Obecny skład: Laura Ràfols Parellada, Esther Sullastres Ayuso, Ana María Escribano López 'Ani’, Laura Gómez Gutiérrez, Leila Ouahabi El Ouahabi, Melisa Nicolau Martín, Virginia Torrecilla Reyes, María Victoria, Losada Gómez 'Vicky’, Gemma Gili Giner, Marta Unzué Urdaniz, Alexia Putellas Segura, Laura Gutiérrez Navarro, Carolina Férez Méndez, Olga García Pérez, Melanie Serrano Pérez, Marta Corredera Rueda, Alba Aznar Martí, Sònia Bermúdez Tribano Centrocampista, Miriam Dieguez de Oña, Maria Florencia Quiñonea, Vaitiare Kenti Robles Salas i Zaira Flores Nogueras.

Skład 2011/2012 (fcbarcelona.es)


(fcbarcelona.es, elperiodico.com)

Share: