Enric Bernat Fontlladosa – ojciec „Chupa Chupsów” z rodziny katalońskich cukierników.

9061
0
Share:

Jadąc pociągiem przez Maresme w kierunku Blanes, wielu z Was zapewne natknęło się na urokliwą miejscowość Pineda de Mar, niedaleko Caelli. To właśnie tam mieszkał urodzony w katalońskiej rodzinie cukierników Enric Bernat Fontlladosa, późniejszy założyciel koncernu Chupa-Chups. Te charakterystyczne, okrągłe lizaki znane są obecnie na całym świecie, a dom ich wynalazcy stoi do dzisiaj przy jednej z cichych uliczek nadmorskiego miasteczka.

Fontlladosa urodził się w 1923 roku. Jego dziadek, Josep Bernat był pierwszym mistrzem słodyczy w Hiszpanii, który zaczął produkować cukierki. Ojciec zaś, Romá Bernat, założył słynną firmę ciastkarską La Gloria, gdzie zatrudnił właśnie swojego syna. Enric zdobywał doświadczenie przez całą młodość, między innymi również w kompanii serowej Massanes i Grau. Skończywszy służbę wojskową założył swoją pierwszą spółkę Productos Bernat.

Enric Bernat Fontlladosa

Idea Chupa-Chupsa narodziła się w latach 1956-1957. Pomysł pojawił się w głowie cukiernika podczas obserwacji dzieci, które jadły karmelki – zwrócił on uwagę na to, że mają zwyczaj wyciągania z buzi słodkości palcami. Wtedy też powstał jego plan, aby stworzyć cukierki na patyku, czyli lizaki. Jako że krótko przedtem został szefem grupy Granja Asturias w Villamayor, tam też postanowił rozpocząć ich produkcję. Rozbudziło to zazdrość wspólników i doprowadziło do rozłamu w jego firmie. Mimo, że został sam, Bernat szybko wprowadził w życie swoja ideę i wkrótce powstała marka Chups.

Produkcja ruszyła pełną parą, cukiernik zadbał o wszelkie patenty, jak i ustanowił dość wysoką cenę produktu, koncentrując się na jego dobrej jakości. W 1961 roku lizakom oficjalnie nadano nazwę Chupa Chups, powstała również pierwsza reklama marki, która głosiła: „Jest okrągły i starcza na długo, Chupa Chups” (oryg. „És rodó i dura molt, Chupa Chups”). Logo lizaków, które znamy do dzisiaj, zostało zaprojektowane w 1969 roku przez samego Salvadora Dalí. Od tej pory wynalazek Bernata zaczął odnosić oszałamiające sukcesy i trzy lata później Granja Asturias została przemianowana na Chupa Chups S.A., a do spółki weszli prócz Bernata jego ojciec i żona. W ten sposób firma stała się stricte rodzinna. Następstwem sukcesu było otwarcie nowej fabryki w Sant Esteve de Sesrovires (Barcelona). W latach 70 zaczęto eksportować produkt do Rosji, Japonii, Niemiec, Meksyku, Australii i USA, gdzie zdobył miliony fanów, natomiast w 1979 roku zanotowano rekordową sprzedaż ponad 10.000 milionów lizaków Chupa Chups na całym świecie.

Eric Bernat Fontdallosa zmarł w wieku 80 lat 27 grudnia 2003 w Barcelonie. Dzisiaj Chupa Chups S.A. zatrudnia 1.900 pracowników na całym świecie w swoich 170 filiach w różnych krajach. W 1995 roku rosyjska fabryka Chupa Chups zaopatrzyła kosmonautów ze stacji kosmicznej MIR w swoje lizaki, czyniąc je tym samym pierwszymi cukierkami zjedzonymi w przestrzeni kosmicznej.

Na koniec lokalny dowcip z brodą, który krąży do dzisiaj w Katalonii: jak nazywała się żona wynalazcy Chupa Chupsów? Chups.

Share: