Festa de Sant Josep i crema catalana

2107
0
Share:

Dyspensa w postaci deseru, zwłaszcza tak słodkiego i tłustego jak crema catalana to prawdziwy powód do świętowania. Zapewne części z Was smakołyk ten kojarzy się z francuskim crème brûlée … I słusznie! Krem kataloński był jednak pierwszy, a wspomniany wariant francuski pojawił się dopiero w XX wieku. Już jutro – 19. marca, z okazji Dnia Świętego Józefa w Katalonii w ramach owej dyspensy można zafundować sobie tą wyborną słodycz. Receptura do jej przyrządzenia pojawiła się w manuskrypcie Llibre de Sent Soví spisanym w 1324 roku, oczywiście w języku katalońskim. Krem można skosztować prawie w każdej restauracji, jednak najlepiej smakuje zrobiony w domu. Poniżej przepis:

Składniki
 • 250 ml pełnotłustego mleka
 • 250 śmietanki kremówki
 • 750 g cukru
 • cukier trzcinowy
 • 6 żółtek
 • skórka starta z cytryny
Sposób przygotowania
 1. Zaczynamy od miksowania żółtek z połową ilości cukru, mleka, śmietanki a resztę cukru zagotowujemy, cały czas mieszając.
 2. Zdejmujemy z ognia i zostawiamy na chwilę do ostygnięcia. Powoli dolewamy śmietanową masę do żółtek, wciąż miksując lub mieszając.
 3. Ponownie stawiamy na gazie – krem podczas gotowania będzie gęstnieć, podgrzewamy go około 6 minut, tak by nabrał odpowiedniej konsystencji.
 4. Przelewamy teraz krem do naczynek i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
 5. Wkładamy do lodówki na 2 godziny.
 6. Przed podaniem każdą porcję posypujemy cukrem trzcinowym i spalamy lekko wierzch specjalnym palnikiem, lub (podobnie jak crème brûlée ) podstawiamy na chwilę pod rozgrzany górny palnik piekarnika.
 7. Gotowe!

 

Cremacatalana

Share: