Trzecia edycja Festiwalu Muzyki Polskiej w Katalonii

Share:

Palau de la Música Catalana w Barcelonie gościć będzie w październiku inaugurację Festiwalu podczas którego artyści prezentować będą muzykę polskich kompozytorów wpisując się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.

Szymon Nehring fot-Bartek-Barczyk-Archiwum-Stowarzyszenia-im-L-v-Beethovena-SZYMON_NEHRING_036-2Festiwal Muzyki Polskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku, prezentuje wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w prestiżowych lokalizacjach Katalonii. To alternatywa dla repertuaru obecnego na codzień w tutejszych salach koncertowych, promocja dzieł i ich kompozytorów którzy pozostają tu wciąż nieznani.

W tym roku, Festiwal Muzyki Polskiej w Katalonii odbędzie się w dniach 6 do 20 Października, w dwóch prestiżowych lokalizacjach Barcelony. Inauguracja festiwalu z udziałem Orquesta Sinfónica de Vallés pod dyrekcją Victora Pablo Perez odbędzie się w dniu 6 października w prestiżowej sali Palau de la Música Catalana w Barcelonie. W programie znajdzie się koncert e-moll Fryderyka Chopina, wybitnego twórcy i wielkiego patrioty, którego utwory podnosiły na duchu polaków przez dziesięciolecia zaborów, wojen i prześladowań. Do wykonania partii solowej zaproszono Szymona Nehringa, jednego z najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia. W programie koncertu znajdzie się również poemat symfoniczny Polonia Edwarda Elgara oparty na motywach polskich pieśni patriotycznych oraz muzyka filmowa autorstwa Wojciecha Kilara.

W sobotę, 12 października w barcelońskiej Katedrze Świętej Eulalii zabrzmi muzyka organowa, za sprawą należącego do czołówki polskich organistów Arkadiusza Bialica. Artysta występujący regularnie na festiwalach w całej Europie artysta zaprezentuje Recital podczas którego zabrzmią utwory takich kompozytorów jak Podbielski, Sawa czy Szymanowski.

Trzeciem koncertem, będącym zarazem zwieńczeniem festiwalu będzie hiszpańska premiera Mszy F-dur J.X. Poniatowskiego, wpisująca się w międzynarodową promocję odkrytego niedawno dzieła polskiego kompozytora dedykowanego królowi Portugalii Ludwikowi I. Utwór ten odnaleziony kilka lat temu w bibliotece British Museum w Londynie, został zinstrumentowany w roku 2016 z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora i zaprezentowany do tej pory w katedrach Londynu, Rzymu, Paryża i Nowego Jorku. Jego hiszpańska premiera odbędzie się w Katedrze św. Eulalii w Barcelonie z udziałem Orkiestry Symfonicznej Valles, Chóru Polskiego Radia, katalońskiego Chóru Ars Animae oraz kwartetem wybitnych solistów z polską sopranistką Iwoną Sobotką na czele.

Organizowany przez katalońskie stowarzyszenie Idea Gestion Cultural przy współpracy z Agencją Artystyczną Pro Decor z Krakowa, Festiwal Muzyki Polskiej finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP przy współpracy Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie.

Żródło: Nota prasowa Festiwalu

fmp

Share: