Jak się bawi Barcelona według raportu, czyli fiesty w liczbach.

3581
0
Share:

Festes Majors obchodzi się od przynajmniej XIII wieku. Obecnie nie ma chyba wioski w Katalonii, która nie miałaby swojego święta przynajmniej raz w roku. W Barcelonie Festę Major celebruje każda dzielnica i mniejsze barrios. „Ente del Asociacionismo Cultural Catalán” przedstawiło niedawno raport na temat fiest w stolicy Katalonii.

festesWe wszystkich fiestach w Barcelonie bierze łącznie czynny udział 514 jednostek związanych z kulturą, w tym ponad 117.000 wolontariuszy, którzy poświęcają 12 milionów godzin rocznie swojej pracy przy imprezach. Nie jest zaskoczeniem, że działania koncentrują się głównie w czterech dzielnicach, Ciutat Vella, Gràcia, Eixample i Sant Martí, gdzie działa aż 60% wszystkich ośrodków kultury.

Na Festes Majors bawi się 7% ludności Barcelony, co daje wynik roczny 8,3 miliona uczestników na wszystkich imprezach miejskich.

Według raportu, jednostki organizujące fiesty w Barcelonie cechuje wysoki poziom samowystarczalności ekonomicznej. W roku 2011 łączny budżet wyniósł 28 milionów euro, z czego 24% pochodzi z administracji publicznej, a reszta ze środków własnych jednostek związanych z kulturą, wypracowanych poprzez różne działalności oraz z wpłat ich członków.

Źródło: bcn.cat

Share: