Jarmark bożonarodzeniowy.

7168
1
Share:

Fira de Santa Llucia czyli jarmark Świętej Lucii  już otwarty!!!!! Brakuje Wam ozdób na choinkę? A może samej choinki? A może osiołka do stajenki?  Wszystko, co potrzebujecie i ma związek ze świętami właśnie tam znajdziecie!

Tam, czyli gdzie? W samym centrum Barcelony, plac przed Katedrą i niektóre uliczki zamieniają się w jarmark. W tym roku o tydzień wcześniej i do 22 grudnia, bo jak piszą organizatorzy, chcą uczcić rocznicę tego jarmarku. To już 225 lat !

13 grudnia obchodzi swoje święto Święta Lucía, patronka krawców i tych wszystkich, co pracują z nitką i igłą, oraz ślepych. I jak podają kroniki, kiedy to ludzie modlili się w Katedrze, na zewnątrz ustawiano stoły z szopkami i figurkami. Przychodziły całe rodziny, wraz z dziećmi, które były zafascynowane figurkami.  Kupowano je, by zaraz potem w domu postawić szopkę i w ten sposób zacząć przygotowania do świąt.

W tym samym czasie, na schodach Katedry sprzedawano choinki i mech do szopek. Tak więc na początku były to dwa oddzielne jarmarki. Z czasem oba rozrastały się co raz bardziej, aż w końcu połączyły się w jeden.

Teraz ten jarmark dzieli się na trzy części. Pierwsza gromadzi tych, co sprzedają szopki i figurki. Druga to tak zwana zielona, czyli choinki, mchy, liście laurowe, jemioła i trzecia to rękodzieło.
Share: