La Torre de Bellesguard. Wieża Bellesguard.

Share:

La Torre de Bellesguard znajduje się u podnóża góry Tibidabo, w dzielnicy Sant Gervasi w Barcelonie. Został zaprojektowany przez Antonio Gaudiego.

Wieża Bellesguard

Wieża Bellesguard

W języku katalońskim bellesguard znaczy „buena vista”, czyli dobry widok. Wieża jest znana również pod nazwą Casa Figueras od rodziny, do której ona należy. Jego budowa rozpoczęła się w 1900 roku na życzenie wdowy po Jaume Figueras. Wcześniej na tym miejscu znajdowały sie pozostałości po średniowiecznym zamku, który był własnością Martina I, ostatniego króla Katalonii, który około 1410 roku zbudował tutaj swoją rezydencję. Prawdopodobnie nazwa bellesguard wzieła się stąd, iż z wieży roztaczają się spektakularne widoki na Barcelonę i morze.

Projektując dom inspiracją Antonio Gaudiego były średniowieczne początki nieruchomości, o czym świadczą monumentalne wieże kątowe, które były częstym elementem architektonicznym wykorzystywanym w gotyku katalońskim budowane z kamienia lub cegły. Cechą charakterystyczną tego okresu były również klasyczne okna w kształcie ostrołuku. W budowie odznacza sie również modernizm kataloński w zastosowaniu ceramiki i kutego żelaza zwłaszcza w części zbudowanej do 1909 roku, kiedy to Antonio Gaudi zostawił niedokończoną konstrukcję. Została ona ukończona w 1917 roku przez Sugranesa Domenech.

W 1969 roku La Torre de Bellesguard została wpisana na listę Bien Cultural de Interés Nacional. Dzisiaj jest to własność prywatna i dlatego niemożliwe jest zwiedzenie jej w środku stąd niemożliwe jest zobaczenie jej w całości, ale można podziwiać ją z zewnątrz.

Share: