Montserrat

Share:

Montserrat – klasztor benedyktyński, położony w masywie górskim Montserrat w Katalonii, 40 km na północny zachód od Barcelony.

Montserrat

Usytuowany jest na osobliwych zlepieńcowych formacjach skalnych, 720 m nad poziomem morza. W 1811 wojska napoleońskie zniszczyły oryginalny XII-wieczny klasztor, zaś obecny kościół pochodzi z 1874. Montserrat to główny ośrodek religijny regionu Katalonii i jeden z ważniejszych ośrodków pielgrzymkowych, głównie za sprawą Czarnej Madonny, zwanej La Moreneta. Legenda głosi, że wyrzeźbił ją św. Łukasz, a do Barcelony przywiózł św. Piotr. Ukrywana przed Maurami miała zostać cudownie odnaleziona w jednej z grot masywu Montserrat w IX wieku. Montserrat jest czynnym klasztorem benedyktyńskim, udostępnionym do zwiedzania.

W Montserrat działa również chór chłopięcy z Eskalonii, a w muzeum znajdują się dzieła takich hiszpańskich malarzy jak El Greco czy Pablo Picasso. Do klasztoru prowadzą cztery oznakowane szlaki, wiodących przez park górski, który znajduje się pod ochroną. Jedna z tras prowadzi do Santa Cova (pol. Święta Jaskinia), w której prawdopodobnie znaleziona została La Moreneta.

Share: