Od października będą funkcjonowały nowe linie autobusowe w Barcelonie.

4733
0
Share:

Od jesieni TMB wprowadza pięć nowych tras, które będą początkiem realizacji planu ekspresowych połączeń Red Ortogonal. Pierwsza z nich zostanie poprowadzona wzdłuż Gran Via, druga połączy Zona Universitària z Fabra i Puig, trzecia powstanie między Sarrià i Plaça d’Espanya, a dwie pozostałe poprowadzą do morza: od Torre Melina i Montbau do Passeig Marítim.

Dodatkowe linie są częścią nowego systemu sieci autobusowych, który ma w założeniu umożliwić w 95% przypadków dostanie się do dowolnego punktu w Barcelonie korzystając z maksymalnie jednej przesiadki. Linie oznaczone będą odpowiednio V (pionowe), H (poziome) i D (przekątne). Zapowiada się także wprowadzenie zaawansowanej technologii w celu usprawnienia komunikacji miejskiej, z naciskiem na lepszy system informacyjny. W tym celu jak największa ilość przystanków ma zostać wyposażona w wyświetlacze pokazujące czas to przyjazdu następnego autobusu.

W roku 2013 planuje się ukończenie projektu z łączną długością tras wynoszącą 227,3 km, 280 pojazdami o szacowanej prędkości 15 km/h (28% więcej, niż zwykłe autobusy) oraz redukcją średniego czasu podróży o 13%.

Pierwsze pięć linii Red Ortogonal

Share: