Passeig de Gràcia

Share:

El Paseo de Gracia (po katalońsku Passeig de Gracia) jest to jedna z najważniejszych arterii w Barcelonie. Znajduje się pomiędzy Plaza de Catalunya, a Avenida Diagonal, gdzie przechodzi w ogrody znane, jako Els Jardinets de Gracia (Los jardincitos de Gracia po hiszpańsku, co oznacza ogrody łaski).

Passeig de Gracia

Passeig de Gracia

Należy wspomnieć, że el Paseo de Gracia została wyznaczona zgodnie z planem rozbudowy miasta według Ildefonsa Cerda w historii nazywanym Planem Cerda. Zakładał on połączenie centrum Barcelony z okolicznymi wioskami po tym jak zostały zburzone mury średniowieczne. Cerda uważał, ze rozwój miasta musi być zaplanowany i zrównoważony tak, aby nowe zagospodarowanie było bardziej efektywne w przeciwieństwie do zatłoczonego, skłonnego do epidemii starego miasta w obrębie murów. Cerda zaprojektował nowoczesną koncepcję zintegrowanych ulic ułożonych względem siebie prostopadle na przestrzeni miedzy średniowiecznym centrum Barcelony, a okolicznym wioskami, z którymi miało być ono połączone.

Dzisiaj aleja jest otwarta zarówno dla ruchu kołowego jak i dla pieszych. Po obu stronach znajduje się niezliczona ilość butików, pośród których możemy spotkać najdroższe marki i wiele wyrafinowanych restauracji. Ulica jest jednym z głównych skupisk hoteli, banków, urzędów barcelońskich, a także giełdy papierów wartościowych w Barcelonie. Dodatkowo na Paseo de Gracia znajdują się największe z modernistycznych atrakcji turystycznych Barcelony takie jak: La Pedrera-Casa Mila, Casa Batllo zaprojektowane przez Antonio Gaudiego, Casa Amatller i Casa Lleo Morera projektu Lluisa Domènech i Muntaner oraz pozostałe takie jak la Unión i el Fénix Enrica Sagnier i Villavechia. Dodatkowo wzdłuż lamp ulicznych widnieją secesyjne elementy dekoracyjne z kutego żelaza zaprojektowane przez Pere Falquesa.

Ciekawostką jest fakt, że jest to druga najdroższa ulica w Hiszpanii pod względem wynajmu i sprzedaży mieszkań, zaraz po Madrycie.

Share: