Polski Jazz w wykonaniu wielokulturowego projektu zabrzmi w Poble Espanyol – wywiad z Bronisławem Szałańskim.

Share:

Bronisław Szałański mieszka od sześciu lat w Barcelonie i jest saksofonistą, kompozytorem i liderem własnych projektów od ponad piętnastu lat. W 2008 roku w stolicy Katalonii powstał jego Barna Project, wielokulturowa formacja, która łączy kompozycje i aranżacje Szałańskiego z otwartymi przestrzeniami wolnej improwizacji, z odniesieniami do free jazzu, Improv, folkloru, Groove i wielu innych. Grupa wystąpi podczas Dni Polskich ze specjalnym programem, czyli utworami Krzysztofa Komedy. Z tej okazji przedstawiamy Wam wywiad z muzykiem.

Dlaczego akurat Barcelona stała się kolejnym przystankiem Twojej drogi muzycznej?

Bronisław Szałański: Zacząłem podróżować od dziecka, ale dziesięć lat temu po raz pierwszy wyjechałem z Polski. Wcześniej mieszkałem rok w Chicago i trzy lata w Dublinie, no i po trzech deszczowych latach zachciało mi się słońca no i jestem w Barcelonie.

Czym zajmowałeś się w tym pięknym mieście zanim powstał Barna Project?

Bronisław Szałański: Na początku grałem dużo na dżemach ( jam session ) w Jamboree, Monasterio, JazzSi itd… dzięki czemu mogłem poznać muzyków, zacząć tworzyć swoje składy i grac niewielkie koncerty w duecie czy trio z tutejszymi muzykami. W tym czasie grałem też z zespołem afrobitowym „Kwame Afrovibes” i zacząłem pracować nad moim solowym projektem
„Hydrobronek”.

Jak doszło do uformowania grupy, jak spotkałeś muzyków, z którymi teraz grasz?

Barna Project

Bronisław Szałański: Barna Projekt powstał w 2008 i na początku było to trio z Alfonsem Bertranem na bębnach i z tubistą Eduardem Ruano, z którym cały czas gramy w zespole PHI.
Po jakimś czasie dołączył do grupy kontrabasista Aleix Forts. W tym składzie graliśmy sporo czasu, ale przestaliśmy z rożnych prawdę mówiąc powodów…

W trakcie tej przerwy stworzyłem mnóstwo innych projektów. Oprócz rożnych składów w trio czy kwartecie, zespoły takie jak „Spirytual Unity” z jambistą Katana Garrama ( Jazz z muzyka afrykańską ), „Hydrobronek v Quiet” z Dj’em Quiet z Huston Texas ( Jazz z Electroniką i Noisem ), grałem też solo jako „Hydrobronek” i wziąłem udział w nagraniu piosenek Francesca Mirallesa „Songs forGurus”. To jest nagranie do ścieżki dźwiękowej filmu The Frost katalońskiego dyrektora Ferrana Audi.
W zeszłe wakacje poczułem potrzebę odnowienia projektu „Barna” i zacząłem szukać muzyków.

Na moje szczęście Aleix Forts i Alfons Bertran, którzy byli członkami grupy, byli dyspozycyjni. Myślałem tez o wzięciu do zespołu drugiego dęciaka i tak naprawdę to zacząłem szukać nagrań na YouTube hahaha… Już wcześniej udało mi się to za pomocą Myspace, gdzie poznałem Alfonsa. W tych poszukiwaniach trafiłem na utalentowaną japońską trębaczke Natsuko Sugao. Oprócz świetnego brzmienia spodobało mi się w niej to, że grała własne kompozycje i to jest to, co ja od początku robiłem, bo komponuję i gram swoje kompozycje.

Gdzie można Was usłyszeć, gdzie głównie występujecie?

Bronisław Szałański: Nie mamy stałego lokalu gdzie gralibyśmy raz w tygodniu czy coś w tym stylu ( ale czekamy na propozycje :-)… )
W tą sobotę będziemy występowali na Firze Polskiej w Poble Espanyol ze specjalnym programem na tą okazję, czyli utworami Krysztofa Komedy. O dalszych koncertach można będzie się dowiedzieć na naszych stronach.

Zapraszam serdecznie wszystkich Państwa na koncert mojej grupy „Barna Project” i do wzięcia udziału w Dniach Polski.

Szczegóły koncertu TUTAJ


Barna Project 5 maja w Poble EspanyolPlany na przyszłość?

Bronisław Szałański: Nagranie płyty z „Barna Project” i oprócz tego czekam na wydanie płyty z „Warsaw Appearence” i „Dirhty Jazz” oraz kilku zalegających w szufladzie nagrań.

Linki:

– BARNA PROJECT:

MySpace
Facebook

– HYDROBRONEK

MySpace
Facebook

– SPIRITUAL UNITY

MySpace
Facebook

– BRONISLAW SZAŁAŃSKI

Tumblr
MySpace
Facebook

-TRIA

MySpace
Facebook

-WARSAW APPEARANCE

Facebook

Dziękujemy za rozmowę i również zapraszamy na ten wyjątkowy koncert już w tą sobotę o 22.00 w ESPAI TEATRE w Poble Espanyol.

Share: