Polskie akcenty na konferencji „Working Better Globally” – wywiad z Anną Zelno.

3667
0
Share:

Polska Biblioteka Społeczna w Barcelonie przyniosła już pierwsze owoce w postaci odnalezionych synergii pomiędzy inicjatorką projektu, gospodarzami spotkania i gośćmi. Anna Zelno, która przyniosła książki do naszej biblioteki, jest organizatorką konferencji Working Better Globally, na której pojawią się również prelegenci z Polski. Jednym z nich jest Jacek Skrzypczyński, autor książki „Wyprawa na szczyty marzeń”. Wykorzystaliśmy energię spotkania, żeby zorganizować kolejne, z autorem, przy okazji jego pobytu w Barcelonie. Przy okazji poprosiliśmy Annę Zelno, żeby opowiedziała nam o organizowanej konferencji.

Anna Alicja Grocholska – Organizowana przez Ciebie konferencja Working Better Globally ma bardzo silny polski akcent: aż 4 osoby polskiego pochodzenia. Jak do tego doszło?

Anna Zelno – W ubiegłym roku pod patronatem SIETAR Polska koordynowałam organizację międzynarodowej konferencji nt. kompetencji międzykulturowej. Konferencja okazała się ogromnym sukcesem więc postanowiłam powtórzyć to doświadczenie w Barcelonie i zaprosić osoby, które również wtedy były zaangażowane w ten sukces.

AG – Do kogo skierowana jest ta konferencja?

AZ – Zapraszamy osoby z działów HR, które zajmują się zarządzaniem ludźmi w międzynarodowych korporacjach oraz trenerów i konsultantów, którzy takim organizacjom doradzają. Rynek usług międzykultrowych w Hiszpanii, podobnie jak w Polsce to pomimo obecności międzynarodowych koncernów ciągle jeszcze młody i niedojrzały rynek.

AG – Jaki jest cel waszej konferencji?

AZ – Przede wszystkim uwrażliwić specjalistów HR na znaczenie różnic kulturowych zarówno w procesach internacjonalizacji ich firm, jak też w codziennej pracy w wielokulturowym środowisku ich organizacji. Odpowiedzialność HRu to wyposażenie pracowników w odpowiednie kompetencje np. kiedy wyjeżdżają na zagraniczne kontrakty, negocjują umowy z partnerami z innych krajów, czy też zarządzają zespołami, w których każdy ma inne kulturowe przyzwyczajenia. Świadomość różnic zdecydowanie zwiększa efektywność pracy. Z jednej strony łatwiej jest uniknąć nieporozumień z drugiej strony jeśli się one pojawią dla osób kompetentnych międzykulturowo, czyli otwartych i elastycznych mogą one stać się źródłem inspiracji, kreatywności i nowych rozwiązań.

AG – O jakie nieporozumienia najłatwiej Twoim zdaniem między Hiszpanami i Polakami? Można mówić o jakichś tendencjach w zachowaniu, które się ze sobą zderzają?

AZ – Tak, moim zdaniem większość nieporozumień czy też konfliktów czy też tzw. “mal rollo” spowodowane jest różnicami w stylu komunikacji. Polacy zwykle komunikują w sposób bardziej bezpośredni. Często mówimy co myślimy i nie zastanawiając się jak to może być odebrane. Łatwiej przeciętnemu Polakowi powiedzieć “nie zgadzam się z tobą” albo “nie masz racji”. W Hiszpanii ludzie zwracają większą uwagę na harmonię relacji, dbają bardziej o słowa i o to jak są odbierani przez innych, raczej unikają konfliktów. Częściej się też uśmiechają. Ostatnio jedna z uczestniczek mojego szkolenia z pewnym rozczarowaniem czy też lekkim oburzeniem wręcz zwróciła uwagę, że jej pracownik z Polski przez całe spotkanie ani razu się nie uśmiechnął. Nie wzbudził w ten sposób jej zaufania. Różnimy się również podejściem do czasu. Mamy większą potrzebę planowania a powiedzenie “czas to pieniądz” jest bardziej obecne w kulturze polskiej niż hiszpańskiej, również dystans intymny jaki zachowujemy w kontaktach jest przecież nierzadko źródłem nadinterpretacji intencji czyjegoś zachowania (mam tu na myśli szczególnie relacje między kobietami i mężczyznami).

AG – Czy aby na pewno można tak generalizować?

AZ – Powiedziałabym, że nawet trzeba  Ale to już temat na dłuższą rozmowę. Na szkoleniach, które prowadzę pokazuję między innymi jaka jest różnica między generalizacjami i stereotypami, i jak generalizacje mogą pomóc nam zrozumieć wartości i przekonania ludzi z innych kultur. Zrozumienie dlaczego ktoś się zachowuje w taki a nie inny sposób pomaga nam zbudować z nim lepszą relację. Sama ta wiedza oczywiście nie wystarczy. Potrzebne są jeszcze otwarta postawa i zestaw kilku ważnych umiejętności. Jedna z nich to na przykład zauważenie u siebie nieuświadomionych uprzedzeń, które kształtują nasze zachowanie. Inna to znowu świadoma komunikacja, którą również ćwiczę na szkoleniach.

AG – Wydajesz się mieć ciekawą pracę. Wróćmy jednak do konferencji i gości z Polski.

AZ – Tak, uwielbiam moją pracę. Mogę o tym opowiadać godzinami. Międzykulturowość i praca z ludźmi do moja pasja. Uwielbiam się też dzielić wiedzą i kontaktować ze sobą ludzi, którzy też mają coś ciekawego do podzielenia się. Stąd właśnie goście z Polski. Jedną z nich jest np. Aneta Długopolska, prezeska Fundacji WrOpenUp. Fundacja zajmuje się edukacją międzykulturową i promocją różnorodności wśród dzieci i młodzieży wykorzystując kompetencje ekspatów wrocławskich korporacji. Wszystko dzieje się we współpracy z administracją publiczną i środowiskiem akademickim. Projekt odniósł ogromny sukces i będzie multiplikowany prawdopodobnie też w Barcelonie. Myślę, że jeśli projekt dojdzie do skutku mogliby zaangażować się w niego również Polacy, którzy pracują w tutejszych korporacjach.

AG – Przy okazji twojej konferencji udało nam się zorganizować też spotkanie z Jackiem Skrzypczyńskim, autorem książki „Wyprawa na szczyty marzeń”. Dlaczego zaprosiłaś coacha aż z Polski? Nie brakuje ich chyba w Hiszpanii.

AZ – Jacek ma bardzo specyficzny i międzynarodowy profil, pracuje z ekspatami, sam mieszkał w kilku krajach i świetnie rozumie dynamikę relacji międzykulturowych i wyzwania, które stoją przed liderami w dużych matrycowych organizacjach. Oprócz tego, że jego wiedza jest ciekawa dla HRu, może być również inspiracją dla coachów, którzy mieszkają w Barcelonie i chcieliby pracować na styku kultur.

AG – Inni prelegenci konferencji polskiego pochodzenia oprócz ciebie to jeszcze Maria Muras i Piotr Pluta. Skąd przyjeżdżają?

AZ – Maria mieszka od prawie 40 lat w Madrycie, pracowała ponad 30 lat w Repsolu, gdzie zajmowała się zarządzaniem różnorodnością kulturową i coachingiem dla ekspatów. Sama była kilka lat na kontrakcie w Buenos Aires. Przeprowadziła audyt kulturowy w ponad 40 krajach, w których operuje Repsol. Posiada niesamowite doświadczenie. Międzykulturowość i rozwój jest również jej pasją. Nie mogłam jej nie zaprosić  Piotr Pluta, dyrektor zarządzający Human Factors przylatuje z Oslo. Jest psychologiem z wykształcenia i interesuje go bardzo humor, szczególnie w kontekście międzykulturowym. Wspólnie z moim partnerem biznesowym prowadzą nawet na ten temat badania. Razem z Piotrem otwieramy konferencję bardzo energetycznym warsztatem “Diversity Icebreaker”, który przeprowadzimy po hiszpańsku i po angielsku jednocześnie. Warsztat pomoże uczestnikom dostrzec ich silne strony i ich preferencje w zakresie komunikacji i współpracy z innymi a także pozwoli im zwrócić uwagę na potencjał wynikający z różnic w stylu pracy. I przy okazji jest też dużo dobrej zabawy i śmiechu, więc będzie to optymalne rozpoczęcie konferencji.

AG – Oprócz gości z Polski są również prelegenci i trenerzy z Hiszpanii, prawda?

AZ – Tak, bardzo międzynarodowe środowisko, z dużym międzynarodowym doświadczeniem, eksperci HRu z różnych sektorów. W panelu dyskusyjnym spotkają Malek Nejjai, Chief Diversity Officer z firmy Amadeus, Guillermo Cornet z SD Human Capital, poprzednio dyrektor HR w Gallina Blanca Food w Afryce i Maria Muras, o której pisałam wcześniej. Ja będę miała zaszczyt moderować dyskusję.

AG – Faktycznie mogłabyś chyba tak długo jeszcze opowiadać o twojej pracy. Może kiedyś przeprowadzisz jakieś warsztaty międzykulturowe dla Polonii w Barcelonie?

AZ – Z największą przyjemnością.

AG – Dziękuję za ciekawą rozmowę.

Anna Zelno jest trenerką międzykulturową, Business Partnerką w firmie intercultures i prezeską stowarzyszenia SIETAR España.

Ciekawe linki:
Spain’s first Conference on Intercultural Competence
Sietar España
https://www.intercultures.es/

Diversity Ethnicity World Global Community Concept

Diversity Ethnicity World Global Community Concept

Young team of coworkers making great meeting discussion in modern coworking office.Hispanic businessman talking with two beautiful womans.Teamwork process.Horizontal,blurred background,flares effect

Young team of coworkers making great meeting discussion in modern coworking office.Hispanic businessman talking with two beautiful womans.Teamwork process.Horizontal,blurred background,flares effect

Share: