Polsko-hiszpański performance SURPLUS w Antic Teatre w Barcelonie.

2945
0
Share:

8 i 9 października w L’Antic Teatre w Barcelonie odbędzie się performance Magdaleny Ptasznik i Mariny Colominy. Spektakl realizowany był w Warszawie i Barcelonie, powstaje dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Choreografia i performance: Magdalena Ptasznik, Marina Colomina
Koprodukcja: Antic Teatre, Barcelona
Przy wsparciu: Azala Espacio, Vitoria (rezydencja), Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg

„Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

W SURPLUS podejmujemy próbę aktywowania postrzegania i doświadczania ciała w / poprzez relacyjność wobec innego.

W naszych działaniach, poprzez ciągłe przekształcanie naszej relacji (re-)aktywujemy postrzeganie. Dążymy do wytworzenia nadwyżki potencjalności w widzeniu jako doświadczeniu. Dążymy do otwarcia sposobu postrzegania ciała na mnogość możliwości.

Badamy zmienność i ruchomość percepcji, dzięki którym możliwa jest nawigacja uważności działającego jak i widza. Robimy to poddając ciała, performera jak i widza, sensorycznemu uwrażliwieniu.”

„Dążymy do stworzenia wydarzenia, w którym uwidocznione są i komunikują – proces, mobilna percepcja i konstrukcja choreograficzna.”

MAGDALENA PTASZNIK

choreografka, performerka, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W 2007 roku ukończyła kurs instruktorski tańca współczesnego przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Stypendystka programu danceWEB 2011 odbywającego się w ramach festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu i programu 'Meet the next Generation’ w Bukareszcie (eXplore Dance Festival). Studiowała m.in. u Debory Hay, Rii Higler, Benoît Lachambra, Xaviera Le Roy czy Roberta Steijna.Autorka przede wszystkim prac solowych (m.in. „surfing”, ,,surface.territory” (Solo Projekt 2012), „exercises for a Hero”, „secrets”). Swoje spektakle prezentowała w Holandii, Niemczech, Portugalii, Rumunii i Polsce. W roku 2013 była stypendystką międzynarodowego programu rezydencyjnego dla młodych choreografów NRW Tanzrecherche w Niemczech, a na realizację najnowszego projektu otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (na rok 2014). Obecnie bierze udział w pracach nad nowym spektaklem Marysi Stokłosy (premiera Listopad 2014) oraz rozwija autorski, tworzony we współpracy z hiszpańską choreografką Mariną Colominą projekt SURPLUS – performance choreograficznych technologii obecności i teraźniejszości. Równolegle do rozwijania ścieżki artystycznej Magdalena zaangażowana jest w prowadzenie i rozwój CENTRUM W RUCHU – pierwszego warszawskiego miejsca pracy choreografów, gdzie trzynastu twórców pracuje i organizuje publiczne wydarzenia (dyskusje, warsztaty) podczas których manifestują się, są artykułowane, ścierają się ze sobą i negocjują przestrzeń różne języki artystyczne, podejścia i rozumienia choreografii. Magdalena rozumie choreografię jako narzędzie umożliwiające tworzenie warunków dla odmiennego doświadczania i postrzegania czasu, przestrzeni, ciała. Ciało postrzega jako wehikuł tego doświadczenia.

MARINA COLOMINA

jest choreografką i artystką wizualną mieszkającą w Barcelonie. Po ukończeniu wydziału rysunku Uniwersytetu Barcelońskiego przeprowadziła się do Amsterdamu gdzie podjęła studia w School for New Dance Development (SNDO) (ukończone w r. 2013). Jej prace choreograficzne prezentowane były w Holanidii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych (w ramach prestiżowego cyklu dla młodych twórców Movement Research at Judson Church). Marina tworzy własne choreografie, solowe (“oximoron”) i grupowe (“exquisite corpses”, “re adjustment s”) oraz angażuje się we współprace z innymi artystami (Koldo Arostegui, Marta Ziółek, Magdalena Ptasznik). Jako performer/ tancerz pracowała dla Deborah Hay, Ann Liv Young, Benoit Lachambre, Magdaleny Ptasznik i Marty Ziółek. Brała udział w warsztatach i projektach takich artystów jak: La Ribot, Kristie Simson, Robert Stein, DD Dorviller, Jeremy Nelson, Susan Rethorst, Germaine Acogny, David Zambrano and Ame Henderson. Marina jest stypendystką programu DanceWeb 2014 (w ramach ImpulsTanz Festival w Wiedniu).

surplus

https://www.facebook.com/events/652628754853718/

Share: