Rambla de Catalunya

Share:

La Rambla de Catalunya jest główną ulicą handlową Barcelony, stanowi rozszerzenie od Plaza de Catalunya. Część ulicy stanowi zadrzewiona aleja spacerowa, dostępna zarówno dla pieszych jak i samochodów oraz środków komunikacji miejskiej. Znajduje się ona pomiędzy Paseo de Gracia, a ulicą Balmes, rozpościera się od Plaza de Catalunya do Avenida Diagonal.

Na ulicy znajdują się głównie ekskluzywne butiki i pasaże handlowe oraz wyrafinowane restauracje z ogródkami i tarasami. Wzdłuż ulicy ciągną się zabudowania, wśród których można znaleźć najpopularniejsze barcelońskie przykłady architektury modernistycznej. Zostały one zaprojektowane przez różnych, bardziej i mniej znanych architektów, jak na przykład Serra Casa projektu Josepa Puig i Cadafalch, na końcu Rambli la Casa Dolors Vidal de Sagnier projektu d’Enrica Sagnier i Villavechia oraz la Casa Asunción Belloso według Domènech i Estapà. Można na nich podziwiać wielobarwne witraże z początku XX wieku, które na początku ubiegłego stulecia były bardzo popularne wśród architektów.

La girafa coqueta

La girafa coqueta

Na całej długości la Rambli de Catalunya znajdują się słynne rzeźby takie jak La girafa coqueta (zalotna żyrafa) lub El toro sentado (siedzący byk), projektu Josepa Granyer. Ideą autora było przedstawienie w satyryczny i ironiczny sposób ludzkich zachowań za pomocą zwierzęcych postaci.

Share: