Skąd się wziął herb Barçy w bazylice Santa María del Mar?

Share:

Kościół Santa María del Mar, zainaugurowany 15 sierpnia 1384 roku jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli katalońskiego gotyku i punktem obowiązkowym na turystycznej mapie Barcelony. Mało kto jednak wie, że bazylika ta, patronka marynarzy, jest również… culé. Po lewej stronie od głównego ołtarza, w dolnej części drugiej kolumny witrażu można bowiem podziwiać szeroki na 50 centymetrów i wysoki na 40 herb Barçy.

Autorem szklanego symbolu katalońskiego klubu jest Pere Cánovas Aparicio, witrażysta urodzony w Sant Adrià de Besòs, który stworzył ponad 5.000 metrów kwadratowych witraży na całym świecie.

 

Herb FCB w bazylice Santa Maria del Mar

Sam artysta w Mundo Deportivo z 27 czerwca 2011 wyjaśnia pochodzenie herbu Barçy w bazylice Santa María del Mar następująco:

Wszystko ma swój początek w okresie, kiedy zaczęto restaurowanie lub zastępowanie uszkodzonych i zniszczonych przez wojnę domową witraży. Zakład, w którym pracowałem wtedy jako artysta, dostał zlecenie na wykonanie nowych, które były mojego projektu, oraz odnowienie reszty. Aby doprowadzić sprawę do końca, liczono na patronat organizacji i zgromadzeń. Pod koniec lat 60. XX wieku nadszedł czas dostarczenia witraży. Poprzez przemysł tekstylny skontaktowano się z Agustinem Montal Fill, w wyniku czego Barça zobowiązała się wyłożyć na ten cel 100.000 ówczesnych peset. Według moich obliczeń na dzień dzisiejszy jest to więcej niż 12.000 euro. Jako podziękowanie, na wykonanym witrażu umieszczono herb Barçy.

Jednocześnie dokumenty archiwalne klubu przedstawiają inną wersję, nieco sprzeczną ze słowami Aparicia. Według nich, podczas obchodów 75 lecia klubu FC Barcelona, w 26 sierpnia 1974 roku w bazylice miało się odbyć specjalne wydarzenie z tej okazji, oratorium „El Pessebre” autorstwa Pau Casals. Aby do tego doszło, Rada Nadzorcza Barçy wysłała 22 dni wcześniej do dyrektora prac kościoła Santa María del Mar list, który kończył się następującymi słowami:

“Rada Nadzorcza, jako wyraz wdzięczności, chciałaby pozostawić Bazylice witraż, który będzie pamiątką tego wydarzenia. Proszę więc, aby nam powiedziano gdzie możemy się zwrócić aby zamówić stosowne zlecenie.”

Odpowiedź otrzymano po 10 dniach, czego rezultatem było wysłanie przez klub do zakładu Vidrieras Artísticas A. Oriach, mieszczącego się przy ulicy Villarroel numer 50, zlecenia na witraż o wymiarach 7,00 x 1,75 dla bazyliki Santa María del Mar, a jego koszt wynoszący 150.000 peset miał być wpłacony zaraz po umieszczeniu dzieła w kościele. W dniu uroczystości jubileuszowej FC Barcelony sam Agustí Montal przekazał przedstawicielowi budowlanemu bazyliki ów witraż z wkomponowanym herbem klubu.

Pere Cánovas Aparicio

Jak się okazało, jego autor jest wielkim fanem klubu. W dalszej części wywiadu dla Mundo Deportivo opowiada, że jest dumny z wykonania tego dzieła i sądzi, że wszystkim fanom podoba się fakt, że symbol FC Barcelony znajduje się w tak znaczącej dla miasta budowli jak Santa María del Mar.Zapewnia również, że jest członkiem klubu od 60 lat, lubi graczy takich jak Puyol i widział wiele meczów, ale dodaje: “teraz nie jestem w stanie zasiąść na Camp Nou ani obejrzeć meczu w telewizji, ponieważ za bardzo się denerwuję.”


(“La Barcelona invisible”, Imma Santos i Aureli Vazques, mundodeportivo.com)

Share: