Spotkanie w Bibliotece z pisarką i scenarzystką Edytą Niewińską.

1612
0
Share:

W piątek, 15 listopada odbędzie się spotkanie z Edytą Niewińską, pisarską, scenarzystką, dziennikarką i trenerką. Edyta jest autorką trzech powieści wydanych w Polsce: „Kosowo”, „Levante” i „Pod powierzchnią.”

Spotkanie odbędzie się w Polskiej Bibliotece Społecznej w Barcelonie. Spotykamy się w miłej, luźnej, sympatycznej atmosferze, żeby porozmawiać o książkach, podróżach, życiu w Andaluzji i spełnianiu marzeń.

Piątek, 15.11.2019 godz. 19:00

World Class Bcn Language School
Carrer del Bisbe Laguarda, 4,
08001 Barcelona (Barcelona)

Facebook: https://www.facebook.com/events/2777473178931384

75233712_1399696660195171_3751920169488744448_n

***

Edyta Niewińska – pisarka, autorka trzech powieści: „Kosowo” (2012), „Levante” (2015) i „Pod powierzchnią” (2018). Z wykształcenia socjolog sztuki oraz trenerka międzynarodowych organizacji pozarządowych w temacie praw człowieka. Na stałe mieszka w Andaluzji, nieustannie podróżuje. Członkini ASECAN – Andaluzyjskiego Stowarzyszenia Scenarzystek i Scenarzystów. Powieści i recenzje pisze po polsku, scenariusze filmowe – po angielsku i hiszpańsku.

Jej debiutancka powieść „Kosowo” (Mademesis, 2012) została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i krytykę, zyskując miano portretu własnego współczesnych trzydziestolatków. Opowiadanie „One night stand” opublikowane w tomie „Bookopen. Bo po trzydziestce wiele się zmienia” (Nowy Świat, 2013) ugruntowało jej pozycję jako autorki psychologicznych opowieści pełnych prostych, tnących głęboko jak skalpel zdań. Kolejna książka „Levante” (BookFlow, 2015) przyniosła pisarce popularność jako specjalistce od trudnych tematów. Związki międzyludzkie, seksualność, trudne wybory życiowe, lęki trzydziestolatków, poszukiwanie siebie, własnej tożsamości i utraconego czasu – wyzwania pokolenia po transformacji Niewińska opisuje z odwagą i bezkompromisowo. Widać to też w jej najnowszej powieści „Pod powierzchnią” (Pisarskie Olśnienia, 2018), która została znakomicie oceniona przez krytyków, między innymi za odwagę poruszania tematu tabu – o związkach wynikających ze współzależności, a nie z miłości.

Edyta Niewińska została w październiku 2019 roku członkinią komisji decydującej o nominacjach do nagród Kina Andaluzyjskiego w kategoriach: dokument, krótki metraż i krótki metraż dokumentalny. Wiedzę Edyty i jej kompetencje doceniają zagraniczne organizacje i festiwale. Edyta Niewińska jest członkinią ASECAN – Andaluzyjskiego Stowarzyszenia Scenarzystek i Scenarzystów. Stowarzyszenie posiada wieloletnie tradycje, zostało założone w 1982 roku jako pierwsze w Hiszpanii stowarzyszenie scenarzystów. Obecnie gildia skupia scenarzystów, pisarzy i krytyków filmowych pracujących i mieszkających w Andaluzji. Jej zadaniem statutowym jest promocja sztuki audiowizualnej, w szczególności andaluzyjskiej oraz promocja kultury audiowizualnej i scenariopisarstwa.

Nagrody filmowe Premios Asecan del Cine Andaluz przyznawane są od ponad trzydziestu lat. W swojej formule przypominają „Critic’s Choice Awards” – komisje złożone z członków gildii ASECAN nominują filmy w dwudziestu trzech kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz czy filmy dokumentalne. Nagrody przyznawane są we współpracy z fundacją SGAE – hiszpańskim stowarzyszeniem pisarzy i wydawców.

***
„Pod powierzchnią” to książka o kobiecej sile i wytrwałości. O odwadze do życia po swojemu. O tym, że nawet w sytuacji pozornie bez wyjścia wciąż możemy zachować godność i moc decydowania o swoim losie. Napisana doskonałym językiem – sprawia, że chcesz jej więcej i więcej… A jednocześnie nie możesz się oprzeć pokusie sprawdzenia „co dalej” i pochłaniasz ją w jedną noc.

Małgorzata Żebrowska, recenzentka, pisarka

Niewińska tworzy prozę intymną – szanując emocje bohaterek, szanuje też emocje czytelników. Nie mówi im, co mają czuć i myśleć, lecz pozwala odnaleźć w losach bohaterek ślad własnych doświadczeń i przeżyć.

Przemysław Poznański, krytyk literacki ZIO

Share: