T-11, „nowy” bilet w proteście przeciwko podwyżce cen transportu publicznego w Barcelonie.

4171
1
Share:

telapugen-A4T-11 to inicjatywa Federació d’Associacions de Veïns i Veïnes w Barcelonie, która ma na celu „maksymalne wykorzystanie tego, za co już zapłaciliśmy”. Do tej pory mieszkańcy wykorzystywali ten sposób między sobą wśród znajomych, teraz, dzięki rozpowszechnieniu informacji ma przybrać zasięg ogólnospołeczny i jednocześnie być protestem przeciwko kolejnej noworocznej podwyżce cen biletów TMB. W tym celu powstała nawet nowa funkcja aplikacji do zgłaszania wypadków incidencies 2.0.

Jako że karnet T-10 pozwala na dokonanie aż 3 przesiadek w ciągu 1 godziny i 15 minut, czyli skorzystanie z 4 linii lub środków transportu, ostatnim przejazdem możemy podzielić się z innym mieszkańcem, dokonując symbolicznej zmiany T-10 na T-11. Według FAVB, system może wygenerować aż 15.000 darmowych przejazdów dziennie, przy założeniu, że skorzysta z niego 10% podróżujących.

t11_deixarJak to działa? Kiedy kończymy podróż i na naszym bilecie pojawia się znany napis „títol esgotat”, zamiast wyrzucić karnet, przekształcamy go w T-11. Zamiast tracenia czasu na pytanie podróżnych, kto jest chętny na darmowy przejazd, zostawiamy bilet na ramkach informacji TMB, jako sygnał dla innych, że jest on jeszcze do wykorzystania. Aby ułatwić działanie tego systemu, możemy skorzystać z aplikacji na smartfony incidencies 2.0, do pobrania na stronie incidencies.org. Wystarczy wybrać z menu T-11 i zaraportować, gdzie zostawiliśmy nasz karnet dla innych lub poszukać, czy ktoś w pobliżu nie zostawił wolnego przejazdu. Aplikacja pokazuje tylko te bilety, które nie przekroczyły jeszcze czasu 1:15.

Twórcy inicjatywy zwracają uwagę na to, aby nie zostawiać biletu w miejscach, w których działa tylko jedna linia transportu (nie zadziała) i starać się w tym wypadku pozostawić go na innym przystanku. Kiedy to my znajdziemy T-11 i nie używamy aplikacji, możemy łatwo sprawdzić ile „życia” pozostało jeszcze karnetowi. 5 i 6 cyfra wybitego kodu to godzina, w której został skasowany i od której liczymy 1:15.

 

Źródło: http://t11targeta.blogspot.com.es/

Share: