Turystyka spoza przewodnika – odkryj 10 tras po Horta-Guinardó.

10216
0
Share:

Mieszkasz w Barcelonie, nie wyjeżdżasz na wakacje i myślisz, że wszystko już widziałeś? Mamy dobrą wiadomość. Grupa historyków z wciąż nie do końca odkrytej dzielnicy Horta-Guinardó postanowiła przekształcić eksplorację lokalnej historii w niezwykłe trasy turystyczne.

Dzięki stowarzyszeniom el Pou – Grup d’Estudis de la Vall d’Horta, la Muntanya Pelada i przy współpracy z urzędem miasta powstała strona internetowa i projekt Horta-Guinardó – la Ciutat de l’Aigua. Znajdziemy tam 10 propozycji tras pełnych ciekawych miejsc wraz z ich opisem historycznym, zdjęciami, godzinami otwarcia obiektów, mapami dojazdu i dostępnym transportem.

Kto choć raz miał okazję przechadzać się po „barrios na wzgórzach” z pewnością zaznał małomiasteczkowego klimatu i spokoju wśród parków, szerokich ulic, zieleni i zachowanych w starym stylu domków z obszernymi tarasami. Nic dziwnego, dzielnica Horta była samodzielną miejscowością aż do 1904 roku, a jej terytorium znajdowało się w aktualnych granicach administracyjnych Horta-Guinardó. Obszar ten jest dzisiaj fuzją architektury domów burżuazji XIX wieku i blokowisk wybudowanych dla hiszpańskiej imigracji w latach 60. i 70 (el Carmel).

Korzystając ze strony projektu Horta-Guinardó – la Ciutat de l’Aigua poznajemy nie tylko historię tych mało znanych okolic, ale na trasach usianych parkami, zbiornikami wodnymi i fontannami odkrywamy też nieznane kościoły, budynki, punkty obserwacyjne, krajobrazy historyczne, wieże, urokliwe małomiejskie uliczki i place.

Strona projektu: http://www.bcn.cat/horta-guinardo/rutes/index.shtml

Share: