Casa Batlló

Share:

Casa Batlló jest to modernistyczny budynek znajdujący się na ulicy Passeig de Gracia 43 w Barcelonie został zbudowany w latach 1875-77.

Casa Batlló

Casa Batlló jest znana również, jako Jabłko Niezgody. Niezgoda wynika z tego, że w sąsiedztwie znajdują się dwa inne budynki zaprojektowane przez znanych architektów katalońskich mianowicie Dom Ametller Josepa Puig i Cadafalch oraz Casa Lleo Morera projektu Lluisa Domenech i Muntaner. Trzech najbardziej uznanych i cenionych architektów katalońskich przełomu XIX i XX wieku zaprojektowało domy w bliskim sąsiedztwie, co powoduje, że przechodząc i podziwiając następny budynek zapominamy lub ze wzmożoną siłą porównujemy go do poprzedniego, nie mogąc spokojnie nacieszyć się jego pięknem.

La Casa Batlló pierwotnie został zaprojektowany przez Emilio Sala Cortesa na polecenie właściciela barcelońskich zakładów włókienniczych, Josepa Batlló i Casanovas, stąd nazwa budynku. W latach 1905-1907 nastąpiła przebudowa budowli, która została na nowo zaprojektowana przez Antonio Gaudiego. Przebudowa domu spotkała się ze sceptycznym podejściem Rady Miasta, która nie rozumiała architektonicznej innowacyjności Gaudiego.

Casa Batlló jest to budynek o wyjątkowej i niepowtarzalnej urodzie, który został zbudowany z piaskowca ze wzgórza Montjuïc. Faliste oraz zaokrąglone kształty elementów ozdobnych mają przypominać morze lub jezioro. Fasada jest ozdobiona balkonami z kutego żelaza, które kształtem przypominają tradycyjne maski weneckie. Okna na pierwszym piętrze zostały zaprojektowane tak by unikać linii prostych, natomiast kolumny wokół nich kształtem imitują kości, dlatego budynek przez niektórych jest nazywany Casa dels Ossos (Dom kości). Casa Batlló jest zwieńczona dachem w kształcie smoka, a utrzymane w jasnych tonacjach płytki mają imitować łuski gadów. Niektórzy eksperci interpretują monumentalny krzyż, znajdujący sie nad białą kolumną, jako miecz Świętego Jerzego, walczącego ze smokiem gdyż ta legenda jest jednym z elementów tożsamości narodowej Katalończyków. Na dachu budynku znajduje się kilka kominków w postaci attyków.

Reszta wnętrza urządzona jest w stylu secesyjnym, znajdują sie tam drewniane meble o niekonwencjonalnych kształtach. Przebudowa wnętrza budynku była tak zaprojektowana, aby móc wykorzystać jak najwięcej naturalnego światła tym samym Gaudi wyprzedził swoją epokę, gdyż budowanie w tym stylu nie było popularne w jego czasach. Kolorystyka płytek, ścian ma szeroką gamę, od jasnych do ciemnych, ale jest ułożona w taki sposób, aby jak najbardziej zwiększyć efekt oświetlenia.

Budynek został odrestaurowany dwa razy, w 1970 i 1999 roku z zachowaniem oryginalnego projektu. Dom wcześniej należący do rodziny Batlló został sprzedany w 1954 roku do Iberyjskiego Towarzystwa Ubezpieczeń natomiast w 1994 roku zakupiła go rodzina Bernat (właściciel sieci Chupa Chups), którzy nabyli ją za 75 milionów euro.

Od 2005 roku Casa Batlló znajduje sie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Share: