Pokaz makiety stadionu Camp Nou.

wtorek, 11 Czerwiec 2013 3427 Views

Autor:
http://www.labotiga.pl/blaugrana

Gdy tylko powstał projekt Camp Nou, zlecony barcelońskim architektom (Josepowi Soterasowi Mauriemu i Francescowi Mitjansowi i Miró, kuzynowi ówczesnego prezydenta Francesca Miró-Sansa) klub postanowił zaprezentować publicznie makietę stadionu, wykonaną w skali 1 : 200. Pokazano ją w budynku przy skrzyżowaniu ulicy Viladomat z Gran Via de les Corts Catalanes, niedaleko boisk, na których trenowała sekcja hokeja na wrotkach klubu blaugrana.

Wystawienie makiety, 11 października 1954 r.

Wystawienie makiety, 11 października 1954 r.

Wystawienie makiety, 11 października 1954 roku, było ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Według danych FC Barcelony oprócz socis klubu projekt obejrzała jedna piąta mieszkańców miasta.

Początkowo w odniesieniu do nowego obiektu używano nazwy stadion Joana Gampera – w uznaniu zasług dla założyciela klubu. Jednak kilka dni przed inauguracją w biurze Barçy odebrano telefon z rządu. Władze nie zezwalały na nadanie nazwiska Gampera nowemu stadionowi z uwagi na związki klubu z katalonizmem w latach, kiedy sprawował on funkcję prezydenta, a także dlatego, że był obcokrajowcem. To właśnie przez to ostatecznie stadion znany jest jako Camp Nou, a nie Estadi Joan Gamper, jak chciał zarząd klubu blaugrana.

KUP KSIĄŻKĘ (Polska wersja językowa)
Fragment pochodzi z książki Barcelona Blaugrana, Carles Viñas, 2013. Wydawnictwo SQN.  
Tagi: FC Barcelona | , , ,

Dodaj komentarz w PoloniaBarcelona
Masz już konto? Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!