Stadion Camp Nou

Share:

Camp Nou (Nowe Pole po katalońsku) to stadion piłkarski klubu FC Barcelona, który jest największym pod względem pojemności (99.354 miejsc) stadionem piłkarskim w Europie.

Stadion Camp Nou

Powstanie stadionu było spowodowane coraz większą popularnością klubu, którego ówczesny stadion, Les Corts, posiadał ograniczoną pojemność i niewielkie możliwości do rozwoju. Początkowo klub miał zostać nazwany na cześć założyciela klubu Joana Gampera, jednak ta propozycja została odrzucona przez ówczesnego prezydenta klubu, Francesca Miró-Sansa. Powszechnie uważa się, że żywił on pragnienie nazwania stadionu swoim imieniem, podobnie jak było w przypadku stadionu Realu Madryt, Santiago Bernabeu. Ostatecznie stadion na swoją inaugurację został nazwany Estadi del FC Barcelona (Stadion FC Barcelony po katalońsku). Wśród kibiców i mieszkańców Barcelony znany on był jednak pod nazwą Camp Nou. Dopiero w 2001 roku, 50 lat po otwarciu stadionu, nazwa ta została przyjęta jako oficjalna nazwa stadionu.

Camp Nou został zaprojektowany przez architekta Francesca Mitjansa podczas kadencji prezydenta klubu Francesca Miró-Sansa. Otwarcie stadionu przypadło na 24 września 1957 roku i zbiegło się z uroczystościami święta La Merce, który jest dniem patrona Barcelony. Z tej okazji zorganizowano cykl imprez, w ramach których odbył się mecz pomiędzy FC Barceloną i Legią Warszawa, zakończony zwycięstwem drużyny gospodarzy 4:2.

Camp Nou znajduje się w dzielnicy Les Corts, w pobliżu jednej z głównych ulic miasta, Avenida Diagonal. Na terenie stadionu znajduje się oficjalna siedziba urzędu klubu oraz muzeum klubu, Museu del FC Barcelona, który jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Katalonii. Ponadto, Camp Nou jest centralnym obiektem kompleksu, w którym znajdują się także: Mini Estadi – dwudziestotysięczny stadion piłkarski, na którym rozgrywane są mecze rezerw klubu oraz młodzieżowej reprezentacji klubu, La Masía – młodzieżowa szkółka piłkarska klubu, i Palau Blaugrana – wielofunkcyjna hala sportowa z 8 tys. miejsc, w której różne sekcje drużyny FC Barcelona rozgrywają mecze koszykówki, piłki ręcznej, piłki nożnej i hokeja na wrotkach.
12 stycznia 1998 roku Camp Nou jako pierwszy stadion w Hiszpanii został sklasyfikowany przez UEFA jako stadion klasy Elite.

Share: