Muzeum Piłki Nożnej w Barcelonie

Share:

Muzeum Piłki Nożnej w Barcelonie zostało otwarte 24 sierpnia 1984 roku, gdy prezesem klubu był Nuňez. Znajduje się w pobliżu stadionu Camp Nou i jest w pełni dedykowany drużynie FC Barcelona.

Muzeum Pilki Nożnej w Barcelonie

Od początku istnienia zespołu była potrzeba stworzenia miejsca, w którym można by gromadzić pamiątki, trofea. Dlatego muzeum jest pełne pucharów i pamiątek, dzięki fotografiom można prześledzić historię klubu od 1901 roku. Obiekt został otwarty, gdy prezesem klubu był Nuňez.

Początkowo Muzeum Piłki Nożnej miało powierzchnię 950 metrów kwadratowych i był podzielony na dwa pietra. W późniejszych czasach obiekt było trzykrotnie przebudowywany. W 1987, w 1994 roku, kiedy został powiększony dwukrotnie oraz dodano kilka sal tematycznych, na przykład Centrum Dokumentacji. Dzięki przebudowie w latach 1997-98 muzeum uzyskało dzisiejszy wygląd. Obecnie powierzchnia wynosi 3500 metrów kwadratowych, a jedną z głównych atrakcji jest FC Botiga Megastore, sklep, w którym można kupić wszystkie rodzaje pamiątek związanych z FC Barceloną, od koszulek po butelkę markowego wina.
Obecnie Muzeum jest podzielone na cztery obszary: Muzeum historyczne, zbiory sztuki, wystawy czasowe oraz kolekcję FutbolArt należącą do Pablo Ornaque, która jest uważana za jedną z najlepszych prywatnych kolekcji dotyczących piłki nożnej. Jest ono uważane za najlepsze muzeum na świecie, a ponad 1,2 miliona zwiedzających rocznie czyni je  najczęściej odwiedzanym muzeum w mieście.
FC Barcelona jest jedną z nielicznych drużyn na świcie wzbudzających ogromne emocje sportowe nie tylko w Hiszpanach, ale w większości kibicach piłki nożnej. W 2006 roku zdobyła mistrzostwo Hiszpanii oraz Puchar Ligi Mistrzów. W trakcie meczu z odwiecznym rywalem, Realem Madryt, cała Hiszpania zamiera oglądając pojedynek przed telewizorami lub na ogromnych telebimach przed stadionem. Jednak dla większości Katalończyków jest symbolem walki z reżimem Generała Franco, ponieważ w trakcie rządów dyktatorskich jednoczyła jego przeciwników.

Share: