Dom Vicensa

Share:

La Casa Vicens jest modernistycznym budynkiem położonym w dzielnicy Gracia w Barcelonie. Była to pierwsza ważniejsza praca Antoniego Gaudi w Barcelonie i pomimo, że obecnie jest własnością prywatną i do jej wnętrza nie można wejść- nadal warto ją odwiedzić, by chociaż zobaczyć ją z zewnątrz. Jej połączenie kolorów i graniastych form, wraz z użytymi materiałami, zjednała jej uznanie. Dom wygrał nagrodę za Najlepszy Budynek w mieście, przyznaną przez radę Miasta w 1927 roku.

casa-vicens

Casa Vicens

Budowla została zlecona przez przemysłowca Manuela Vicens, według różnych źródeł związanego z przemysłem ceramicznym, jako druga rezydencja letnia. Istotnym jest, iż w owym czasie plan Ildefonso Cerdá nie był jeszcze uprawomocniony, a Gracia była nadal małym miasteczkiem należącym do Barcelony, tak samo jak Sarria i Sant Gervasi de Cassoles, które ze względu na przyrost naturalny dopiero miały być wcielone do miasta. Tak wiec, Gaudi, który niedawno ukończył szkołę wyższą, dostał zlecenie swojego pierwszego wielkiego dzieła. Z tego też względu zauważyć można, że konstrukcja jest znacznie mniej ryzykowna niż w jego następnych budynkach. Opiera się na linii i kącie prostym, bardziej niż krzywej. Głównymi cechami domu jest użycie mnogości ozdobnej ceramiki przypominającej orientalne dekoracje, wysoka brama z kutego żelaza dekorowana liśćmi palmowymi- praca Llorenç Matamala i ogród go otaczający.

Ściany wykonane są z cegły i kamienia, na zmianę z płytkami, a dach budynku zwieńczony jest rzędami tempiett i kominów. Całość jest bardzo orientalna i graniasta.

Obecnie La Casa Vicens należy do Fabiola Jover de Herrero i ze względu na urbanizację tego obszaru większość z jej ogrodów jest zajęta przez inne budynki.

Share: