Druga edycja Festiwalu Muzyki Polskiej w Katalonii.

2920
0
Share:

fmp2Palau de la Música Catalana w Barcelonie gościć będzie w październiku inaugurację Festiwalu podczas którego światowej sławy artyści prezentować będą muzykę polskich kompozytorów.

 

Festiwal Muzyki Polskiej (Festival de Música Polonesa a Catalunya), którego pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku, prezentuje w Katalonii wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej, konfrontując je z arcydziełami z repertuaru światowego. Możliwe jest to dzięki współpracy z prominentnymi artystami i zespołami muzycznymi, laureatami prestiżowych konkursów muzycznych, występującymi regularnie w najważniejszych estradach świata.

W tym roku, Festiwal Muzyki Polskiej w Katalonii odbędzie się w dniach 15 do 23 Października, w salach koncertowych Barcelony, Vic i Amer.

Inauguracja festiwalu w wykonaniu Orquesta Sinfónica del Vallés pod dyrekcją Victora Pablo odbędzie się 15 października w prestiżowej sali  Palau de la Música Catalana w Barcelonie. W programie znajdą się Pieśni Księżniczki z baśni op. 31 Karola Szymanowskiego, z udziałem wybitnej polskiej sopranistki Iwony Sobotki, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego i  Symfonia nr 4 Gustava Mahlera. W niedzielę, 16 października, w sali kameralnej Palau de la Música Catalana wystąpi rewelacyjny Apollon Musagete Quartett. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium zaprezentuje kwartety smyczkowe Haydna, Griega i Szymanowskiego.

Tak jak w przypadku poprzedniej edycji, muzykę polską usłyszeć będzie można również w innych miastach Katalonii. 22 Października w Tetrze w Amer, z recitalem w hołdzie Fryderykowi Chopinowi zaprezentuje się kataloński pianista Lluis Grané aktualnie jeden z najbardziej wyróżniających się pianistów swojego pokolenia. W niedzielę 23 października odbędzie się wieczór muzyki kameralnej w Centrum Sztuki Atlantida w Vic. W programie koncertu którego impulsorem jest wirtuoz skrzypiec Bartek Nizioł, znajdzie się między innymi Kwintet fortepianowy g-moll Juliusza Zarębskiego,  powszechnie uważane za najwybitniejsze dzieło polskiej kameralistyki romantycznej.
Organizowany przez katalońskie stowarzyszenie Idea Gestió Cultural przy współpracy z Fundacją Ogrody Muzyczne z Warszawy, Festiwal Muzyki Polskiej finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP przy współpracy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie i Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie. Więcej szczegółów na: www.musicapolonesa.cat

concierto

 

Share: