Spotkanie z Anną Bikont, współautorką biografii Wisławy Szymborskiej.

2012
0
Share:

Konsulat Generalny RP w Barcelonie oraz Universitat Internacional de Catalunya zapraszają na spotkanie z Anną Bikont, współautorką biografii Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 1996 r.

szymborska3 listopada 2016 r. o godz. 19.00
Saló de Graus
Universitat Internacional de Catalunya
C/ Immaculada, 22
Barcelona
(bezpłatny parking w budynku UIC)

Wykład w jęz. polskim z tłumaczeniem na kataloński.

Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont
i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych.
W cyklu rozmów Poetka w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. Jej opowieść uzupełniają wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy i felietonów Szymborskiej.

Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną
w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi,
nie tracąc przy tym swej lekkości. Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.

Podczas spotkania zostaną wyświetlone „kolaże’’ czyli „wyklejanki” Wisławy Szymborskiej, które w pierwotnym zamierzeniu poetki były po prostu własnoręcznie robionymi kartkami pocztowymi. W pierwszą rocznicę jej śmierci Fundacja Wisławy Szymborskiej zorganizowała skromną wystawę wyklejanek, która w ciągu trzech lat odwiedziła już kilkanaście krajów. Dzięki niej, z jednej strony, poezja Szymborskiej zyskała wielu nowych czytelników, z drugiej zaś, wielu jej wiernych czytelników przekonało się, jak utalentowana plastycznie była ich ulubiona poetka.

Współpraca: Fundacja Wisławy Szymborskiej, p. Maciej Lewenstein, Barcelońskie Stowarzyszenie Nauki i Kultury ArtVerbum, Stowarzyszenie Kuturalne Katalońsko-Polskie. 

Share: