Pocałunek śmierci. El Bes de la Mort.

Share:

Rzeźba „Pocałunek śmierci” (cat. El Bes de la Mort) jest niewątpliwie najbardziej znanym nagrobkiem na najstarszym cmentarzu miejskim Barcelony – Cementerio del Este, znajdującym się w dzielnicy Poblenou przy ulicy Taulat. Posąg, który stał się obiektem zainteresowań m.in. Immanuela Kanta i Ingmara Bergmana (inspiracja do filmu  The Seventh Seal), przedstawia szkielet demona, całującego w niemal erotyczny sposób skroń młodego człowieka.

El Bes de la Mort

El Bes de la Mort

Rzeźba wyszła z pracowni Jaume Barba, jednak nie ma pewności czy to on był bezpośrednim wykonawcą bowiem, gdy dzieło ujrzało światło dzienne ten znany artysta sztuki pogrzebowej miał już ponad 70 lat. Najprawdopodobniej wykonawcą był najzdolniejszy z jego uczniów a zarazem jego zięć  – Joan Fontbernat, chociaż niektóre źródła twierdzą, że tylnia część z tak realistycznymi żebrami mogłabyć dziełem Artemi Barba.

Historia El Bes de la Mort ściśle związana jest z tragedią jaka przytrafiła się rodzinie Llaudet, która w 1930 r. straciła młodego syna i chciała aby na jego nagrobku pojawiła się figura wpisująca się w epitafium katalońskiego poety Mossèn Cinto Verdaguer:

cat.

Mes son cor jovenívol no pot més;
en ses venes la sanch s’atura y glaça
y l’esma perduda amb la fe s’abraça
sentint-se caure de la mort al bes.

pl.

Lecz młode serce jego więcej już nie zniesie;
w jego żyłach krew zatrzymuje się i zamarza
i duch zagubiony z wiarą się obejmuje
czując jak opada w pocałunek śmierci.
(*tłum A.G.)

Galeria

źródło: http://cementeriodeleste.blogspot.com.es/

Share: