Nauka języka hiszpańskiego w Escola Oficial d’Idiomes.

6830
0
Share:

Zapewne nie ja pierwszy i nie ostatni miałem okazję dostać się do Escola Oficial d’Idiomes Barcelona:  http://www.eoibd.cat/ , jednak, jak za chwilę się dowiecie, nie jest to prosta sprawa, bowiem chętnych każdego semestru są tysiące, a miejsc zdecydowanie mniej.

Do Barcelony przybyłem pod koniec stycznia 2010 r. i nie miałem konkretnego planu rozpoczęcia nauki języka. Wiedziałem, że są organizowane darmowe kursy dla początkujących (hiszpański i kataloński), której trwają ok. pół roku, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia, są bowiem prowadzone przez wolontariuszy różnych organizacji. Od mojej ówczesnej towarzyszki życia, Katalonki Maite, dowiedziałem się właśnie o najpopularniejszej i zarazem najtańszej szkole językowej w Hiszpanii – Escola Oficial d’Idiomes (EOI).

Jak się okazało, tuż po moim przyjeździe rozpoczęły się zapisy do szkoły. Przez trzy dni (pierwszy semestr w lutym i drugi semestr w pażdzierniku) każdy może zgłosić swoją kandydaturę drogą elektroniczną lub osobiście. Nie jest wymagane posiadanie dokumentu NIE – wystarczy nam numer paszportu lub dowodu osobistego. Po tym okresie “drzwi” są zamykane i nie ma możliwości zapisów w trakcie trwania kursów. Mniej więcej po 3-5 dniach od zakończenia daty zapisów na stronie szkoły pojawia się lista osób, które zostały wylosowane do udziału w teście kwalifikacyjnym wraz z dokładną adnotacją, w której szkole odbędzie się test. Warto wiedzieć, że podczas zapisu wybieramy zarówno pasujące nam godziny nauki jak i dostępne szkoły (w Barcelonie są dwie). Ważne jest, aby wybrać obie szkoły (pierwsza docelowa i w razie braku miejsc druga jako alternatywna), co zwiększa nasze szanse. Ja zgłaszałem się do szkoły w centrum, czyli Dressaness, jednak nie było tam już miejsc i ostatecznie test kwalifikacyjny pisałem w dzielnicy Vall d’Hebron.

Sam test trwa około 1.5 godziny i składa się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemna zawiera 100 pytań – pierwsza grupa to odpowiedzi na pytania ze słuchu, druga to wybór poprawnej odpowiedzi na podane pytania i na sam koniec krótki tekst np. odpowiedź na ogłoszenie o pracę. Jako hiszpański laik, znający zaledwie dwa czasy z lektury w samolocie i po małej 3-tygodniowej przygodzie z hiszpańskim rok wstecz , nie miałem zbyt wiele do napisania. Po ok. 2 godzinach od zakończenia testu pisemnego miałem test ustny. W zasadzie trudno to nazwać testem, bowiem zamieniliśmy zaledwie kilka zdań, po czym pani powiedziała, że test z gramatyki napisałem na poziom A2 (o poziomach za chwilę), ale nieźle mi wypadło ogłoszenie o pracę, a poza tym to jestem wygadany i przede wszystkim zdolny jak każdy Polak (dokładnie tak powiedziała! Jak każdy Polak!) i proponuje mi, abym rozpoczął naukę na poziomie Intermedio… No cóż, byłem przerażony tą wizją, ale nie chciałem burzyć jej wizerunku o naszych zdolnych rodakach i „przyjąłem ofertę”.

W moim przypadku był to koniec zapisów, za kilka dni byłem już szczęśliwym uczniem EOI, ale nie zawsze jest tak różowo. Z późniejszych rozmów z osobami, które już któryś rok z rzędu próbują się dostać do szkoły, wiem że bardzo często po testach są kolejne losowania, bowiem ilość osób na dany poziom jest zbyt duża. Zanim przejdę do dalszej części poświęconej technikaliom, dodam tylko, że mimo iż test pisałem w szkole EOI Vall d’Hebron, to ostatecznie zajęcia miałem w EOI Dressaness, bo tam docelowo się zgłosiłem podczas zapisów.

Teraz kilka informacji techniczno-praktycznych.

Poziomy nauki.

Grupa poziomów podstawowych (Basico)
A-1
A-2
Poziom średnio-zaawansowany (Intermedio)
A-3
Grupa poziomów zaawansowanych (Avanzado)
A-4
A-5

Jak widać na powyższej tabelce poziomów jest 5. Z informacji, które udzieliła mi moja pani profesor na pierwszych zajęciach dowiedziałem się, że poziomy, jeśli chodzi o zakres materiału, odpowiadają programowo mniej więcej poziomom DELE. Każdy z poziomów (A1-A5) trwa jeden semestr, na który składa się łącznie 180 godzin, przy czym w okresie jesienno-zimowym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, a w okresie wiosennym od poniedziałku do czwartku po 2 godzinny dziennie. W EOI, podobnie jak na studiach, mamy ograniczoną ilość powtórek roku. W przypadku poziomu Basico i Avanzado możemy powtarzać rok aż 3 razy, w przypadku Intermedio tylko raz. Co dla niektórych może mieć znaczenie, po zdaniu egzaminu na poziomie średnio-zaawansowanym, otrzymujemy za darmo oficjalny certyfikat z ministerstwa edukacji. Egzamin na tym poziomie zdecydowanie się różni od pozostałych, ale o tym w następnym artykule.

Koszty

Największą zaletą szkoły, poza bardzo dobrym poziomem nauczania, jest koszt nauki. Za semestr przyjdzie nam zapłacić ok. 180 euro. Tyle normalnie zapłacimy za 3 tygodniowy kurs (po rabatach) w byle jakiej (czyt. marnej) prywatnej szkole językowej. Cena samego kursu to 150 euro + 30 euro za materiały (ksero, karta biblioteczna itp.) Czek do zapłaty otrzymujemy w dniu zapisu i musimy go zrealizować w ciągu 24 godzin! Można to zrobić na dwa sposoby – zapłacić w kasie banku, lub skorzystać z elektronicznego czytnika rachunków w bankomacie. Ze względu na fatalną obsługę i długie kolejki w bankach zdecydowanie polecam tą drugą metodę. Pozostałe koszty to oczywiście zakup książek wymaganych do nauki na danym poziomie. W przypadku Intermedio ok. 60 euro.

Na dziś to już wszystko. W następnym artykule napiszę kilka słów o tym jak wygląda sama nauka w szkole, kilka słów o nauczycielach, kolegach i koleżankach, imprezach i co mi tam ślina na język przyniesie.

A to moja ówczesna klasa. Jak widać mieszanka kulturowa całkiem sympatyczna 🙂

 

Share: