Escopidora. Atak na sędziego i pierwsze zamknięcie stadionu FC Barcelony.

Share:

Escopidora była pierwszym stadionem FC Barcelony, który został zamknięty z nakazu federacji. Była to kara nałożona w następstwie zajść wywołanych przez kibiców Barçy po meczu z CE Europa, 16 stycznia 1921 roku, który drużyna blaugrana wygrała 2:1. Mimo zwycięstwa naciski i ataki na sędziego przyczyniły się do interwencji obecnych na stadionie policjantów z Gwardii Cywilnej. Wydarzenia te ówczesna prasa określiła mianem „nieprzyjemnych zajść”.

Doszło do nich w sezonie 1920/21, kiedy pod koniec meczu w rozgrywkach o mistrzostwo Katalonii madrycki arbiter Pablo Lemmel, były bramkarz klubów Gimnàsia i Madrid FC, i według niektórych źródeł „cieszący się zasłużoną sławą antybarcelonisty oraz soci Espanyolu”, został zaatakowany przez niektórych sympatyków blaugrana.

Agresja nieroztropnych kibiców kosztowała klub karę nałożoną przez Hiszpańską Federację Piłkarską, która nakazała zamknąć stadion Barçy na trzy miesiące. W tym okresie drużyna rozegrała zaledwie dwa mecze towarzyskie na neutralnym terenie: przeciwko Newcastle United 15 i 16 maja 1921 roku. Oba kluby wygrały po jednym meczu. Spotkania odbyły się na stadionie FC Espanya – klubu wywodzącego się z Gràcia FC – przy skrzyżowaniu ulic Entença i València.

Paulino Alcántara, najlepszy strzelec  w historii Barcelony.

Paulino Alcántara, najlepszy strzelec w historii Barcelony.

Bez sędziego za brak wytłumaczenia

W następną niedzielę po zajściach Barça rozgrywała kolejny mecz o mistrzostwo Katalonii, przeciwko FC Internacional. Kilka minut przed końcem Paulino Alcántara, słynny napastnik znany jako „Armata z Filipin”, zdobył zwycięskiego gola dla drużyny blaugrana. Było to nie lada osiągnięcie: 1:0 w starciu z walecznym rywalem, którego bramkarz, Bru, był jednym z jego najlepszych zawodników. Paradoksalnie sędzią tego meczu był niezawodowy arbiter Massana, będący piłkarzem Espanyolu. Kolegium Sędziów nie desygnowało na to spotkanie żadnego arbitra, ponieważ Barcelona nie wytłumaczyła się jeszcze z poprzednich zajść. Tak funkcjonował futbol w tamtej epoce.

[box style=”blaugrana”]KUP KSIĄŻKĘ (Polska wersja językowa)
Fragment pochodzi z książki Barcelona Blaugrana, Carles Viñas, 2013. Wydawnictwo SQN.  [/box]

Share: