Kij od flagi, która nigdy nie powiewała

Share:

Gdy tylko „La Rambla” przeniosła się pod numer 13 przy Rambli de Canaletes, na balkonie pomieszczenia, w którym mieściła się redakcja, umieszczono kij od flagi. Tylko jeden, co było dość ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tamtych czasach, w okresie dyktatury Primo de Rivery (1923–1930), obok flagi katalońskiej obowiązkowo trzeba było zawiesić hiszpańską.

La Rambla, 1934

La Rambla, 1934

Jednak ten jedyny kij pozostał pusty; nie zawieszono na nim ani senyery, ani flagi hiszpańskiej. Fakt, że pracownicy „La Rambli” umieścili tylko kij, bez żadnej flagi, był postrzegany jako pewna śmiałość i spowodował, że w siedzibie redakcji zjawiła się policja. Przypomniała, iż fl ga katalońska nie może powiewać sama, ponieważ jest to traktowane jako przestępstwo. Wobec żądań policjantów Josep Suñol, wydawca „La Rambli”, odpowiedział, że wywieszą senyerę, kiedy będzie to w pełni legalne.

Kij nadal tkwił samotnie na balkonie, aż 14 kwietnia 1931 roku Francesc Macià proklamował Republikę Katalonii. Wtedy Suñol zjawił się w redakcji i z zamykanej na klucz skrzyni wyciągnął przygotowaną na tę okazję senyerę. Nie wywiesił jej jednak ani Suñol, ani żaden z dziennikarzy tygodnika. Zaszczyt ten przypadł Pla – dozorcy, który pracował w „La Rambli”.

Dozorca, który był torturowany i skazany.

Historia tego człowieka jest bardzo ciekawa. Jako młody żołnierz był torturowany i skazany przez trybunał wojskowy, po tym jak 11 września 1923 roku uczestniczył w złożeniu hołdu przed pomnikiem Rafaela Casanovy ubrany w wojskowy mundur. Został uwolniony dzięki kampanii na rzecz udzielenia mu amnestii, prowadzonej między innymi przez tygodnik „La Rambla”. Wówczas skierował się do siedziby redakcji, żeby poprosić o pracę, i Suñol go zatrudnił. Ostatecznie to właśnie on zawiesił senyerę na tamtym jedynym kiju, po tym jak przez całe lata leżała w redakcyjnej skrzyni.

[box style=”blaugrana”]KUP KSIĄŻKĘ (Polska wersja językowa)
Fragment pochodzi z książki Barcelona Blaugrana, Carles Viñas, 2013. Wydawnictwo SQN.  [/box]

Share: