La Rambla

Share:

La Rambla jest uważana za jeden z symboli Barcelony. Jest to ruchliwa ulica w centrum miasta, w dzielnicy Barri Gotic, popularna zarówno wśród miejscowych jak i turystów. La Rambla jes połączeniem kilku mniejszych uliczek stąd często używa się liczby mnogiej czyli Las Ramblas. Ma ona ok. 1,2 km. długości i łączy Placa de Catalunya w centrum miasta z pomnikiem Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu.

La Rambla

La Rambla

Na La Rambli można spotkać wielu artystów, w szczególności malarzy, rzeźbiarzy czy mimów. Znajduje się tam równieź niezliczona ilość kiosków, kwiaciarni i butików. Do niedawna można było tutaj kupić egzotyczne ptaki oraż różne zwierzęta w małych sklepikach. W 2010 roku Rada Miasta zabroniła handlu zwięrzętami ze względu na warunki higieniczne i bezpieczeństwo. Stragany zostały zastąpione wysokiej klasy sklepami z pamiątkami.Na La Rambli, znajdują się liczne bary oraz restauracje z typowo hiszpańskim jedzeniem, które przyciaga turystów. Dzieki temu na najpopularniejszej ulicy w Barcelonie panuje klimat kosmopolityczny zarówno w dzień jak i w nocy. Niezależnie od wieku to miejsce sprawia, że człowiek czuje się znowu młody.

Wartość kulturalną La Rambli potęgują znajdujące się tutaj muzea. Najbardziej popularne to Muzeum Figur Woskowych usytuowane prawie na samym wybrzeżu. W środku znajduje się kawiarnia El bosc de les Fades co znaczy zaczarowany las. Ze wzgledu na swoją różnorodność, La Rambla jet podzielona na kilka części. Patrząc od Placa de Catalunya, na początku znajduje fontanna, z krótej wywodzi się nazwa ulicy, la Rambla de Canaletes.  To w tym miejscu drużyna, FC Barcelona, świętuje swoje zwycięstwa i triumfy. Natępnie La Rambla przechodzi w Rambla dels Estudis, The Sant Josep’s Rambla, Caputxins’Rambla and Santa Monica Rambla, skąd jest najbliżej do morza i można tutaj podziwiać pomnik Krzysztofa Kolumba.

Centralna część La Rambli jest pokryta przez czerwono-czarne falujące płyty, które mają przypominać morskie fale. Ta trójkolorowa mozaika, znajdująca się w miejscu nazywanym Pla de l’Os została zaprojektowana 30 grudnia 1976 roku. Każdego dnia jest ona ignorowana przez turystów. Pomimo tego jest uważana za jedno z najważniejszych miejsc na La Rambli. Dlatego przechodząc warto zwrócić na nią uwagę.

Kolejnym dziełem architektonicznym jest budynek nazywany Casa Bruno lub Dom Parasoli. Znajduje się on blisko Boqueria Market i został zbudowany w 1883 roku przez Josepa Vilaseca podczas uroczystości Universal Exposition. Budynek łączy w sobie styl secesyjny z egzotycznymi elementami, jak na przykład orientalny smok na ścianie.

Trzeba podkreślić, że La Rambla rozdziela dwie główne dzielnice Barcelony pod względem turystycznym jak i kulturalnym, Raval i Barri Gotic. Dlatego jest to jedno z miejsc, które koniecznie należy odwiedzić będąc w stolicy Katalonii.

Share: