Magiczna fontanna

Share:

Magiczna fontanna (w języku hiszpańskim Fuente magica) znajduje się na wzgórzu Montjuïc przy Avenida Maria Cristina u podnóża Palau Nacional niedaleko placu Espanya w Barcelonie. Jest słynna ze względu na spektakl woda-światło-dźwięk”, podczas którego widzowie mogą podziwiać strumienie wody poruszające sie w rytm we wszystkich kolorach tęczy.

Magiczna fontanna

Magiczna fontanna

Magiczna fontanna została zbudowana z okazji Światowej Wystawy, która miała miejsce w stolicy Katalonii w 1929 roku. Jej twórcą jest inżynier Carles Buigas. Przy budowie fontanny pracowało 3000 pracowników, na całkowity czas jej wykonania mieli rok, co przy poziomie skomplikowania konstrukcji stanowiło bardzo mało czasu.  Postawiono ją na miejscu Czterech Kolumn zaprojektowanych przez Josepa Puig i Cadafalach, które zostały wzniesione w tym miejscu, jako symbol jedności i niepodległości katalońskiej. Zburzono je na rozkaz dyktatora Primo de Rivera tuż przed rozpoczęciem wystawy, jako propagandę polityczną i stłamszenie ruchu narodowo-wyzwoleńczego. Kolumny, które widzimy dzisiaj, tuż obok fontanny, zostały postawione w 2010 roku i są wiernym odzwierciedleniem budowli z ubiegłego wieku. Architekci chcieli je postawić jak najbliżej miejsca gdzie stały pierwotnie. Fontanna działała do 1936 roku, kiedy to rozpoczęła się hiszpańska wojna domowa, wtedy została zepsuta. Jej twórca, architekt Carles Buigas, naprawił ją dopiero w 1955 roku.  W latach 90-tych fontanna była odrestaurowana z okazji Igrzysk Olimpijskich odbywających się w Barcelonie w 1992 roku. Wtedy do spektaklu została dodana muzyka.

Wymiary fontanny to 50m x 65m i może pomieścić 3mln litrów wody. Znajduje się tam 3.620 dysz, dzięki którym woda maksymalnie może osiągać wysokość 30 metrów oraz 4.760 kolorowych lamp. Dzisiaj widowisko jest traktowane, jako punkt obowiązkowy do zobaczenia podczas pobytu w Barcelonie. W trakcie półgodzinnych przedstawień zmieniają się dźwięki (muzyka klasyczna, ścieżki filmowe, legendy rocka/bluesa czy najpopularniejsze kawałki), ale każde 30 minut jest utrzymane w jednym temacie przewodnim (np. tylko piosenki z bajek Disneya). Strumienie wody poruszają się w rytm muzyki oraz są podświetlane we wszystkich kolorach tęczy, co potęguje wrażenie, gdy się ściemni.

W sezonie, od początku maja do końca września, przedstawienia odbywają się od czwartku do niedzieli, co 30 minut od 21.30 do 23.00, natomiast od początku października do końca kwietnia w piątki i soboty od 19.00 do 20.30.

Share: