Pomnik Kolumba

Share:

Pomnik Kolumba w Barcelonie znajduje się na środku Placa Portal de la Pau obok Port Vell (Stary Port) i od niego rozpoczyna się najsłynniejszy deptak w Barcelonie, La Rambla. Obiekt został wzniesiony z okazji Wystawy Światowej, która odbyła się w stolicy Katalonii w 1888 roku. Zabytek ma upamiętniać miejsce powrotu Krzysztofa Kolumba z jego pierwszej wyprawy do Indii Zachodnich. 3 kwietnia 1493 roku odkrywca został powitany tutaj przez parę królewską, Izabelę i Ferdynanda.

Monumento a Colón

Monumento a Colón

Pomnik o wysokości 60 metrów ma kształt kolumny, na której szczycie znajduje się siedmio metrowa sylwetka Kolumba wskazującego palcem wyjście z portu. Oprócz odkrywcy na trzonie zabytku znajduje się również osiem rzeźb postaci, medalionów oraz osiem herbów i płaskorzeźb na cokole, które symbolizują osoby i wydarzenia ściśle związane z życiem podróżnika.
Pomnik Kolumba w Barcelonie jest najwyższym spośród 64 pomników odkrywcy na świecie. Prace nad nim trwały siedem lat. Do dnia dzisiejszego nie można ustalić z całkowitą pewnością miejsca urodzenia podróżnika. Dlatego niektórzy, w sylwetce Kolumba doszukują się wskazywania właśnie owego miejsca lub Ameryki. Jednak na kolumnie Krzysztof Kolumb pokazuje wyjście z portu, mniej więcej w kierunku Majorki lub Algieru.

Pomnik stanowi bardzo dobry punkt widokowy na port. W środku kolumny znajduje się winda, którą można wjechać na samą górę, ale ze względu na małą średnicę mieści 4 osoby. Zwiedzanie tej części miasta można połączyć ze zwiedzaniem Port Vell znajdującym się w centrum Maremagnum oraz l’Aquarium. Blisko znajduje się również Muzeum Morskie, które mieści się w oryginalnych budynkach stoczni królewskiej z czasów średniowiecza. Główną atrakcją jest rekonstrukcja z XV wieku oraz liczne makiety, mapy i przyrządy nawigacyjne z różnych okresów historycznych. Można również wjechać portową kolejką linową na wzgórze Mojtjuic.

Share: