Plaça Reial

Share:

Plaça Reial (Plaza Real, co oznacza plac królewski) znajduje się w dzielnicy Ciutat Vella w Barcelonie. Ma kształt kwadratu, a wokół niego rozciągają się niepowtarzalne arkady. Został nazwany na cześć króla Ferdynanda VII w czasach jego władzy absolutnej.

Plaça Reial

Plaça Reial

Został zbudowany w 1848 roku według projektu Francesca Daniela Milona i Casamajo. Początkowo planowano nazwać go 'Plaza de los Heroes Españoles’, ale na przeszkodzie stanęły rządy absolutne Ferdynanda VII, który uznał taką nazwę, jako hołd ku liberalizmowi, któremu był przeciwny. Podczas planowania placu rozważano wiele wariantów zagospodarowania go, jak na przykład budowa teatru. Ostatecznie zdecydowano się na budowę szkoły teatralnej, która znajduje się po starożytnej stronie placu należącej do konwentu Kapucynów Mniejszych, który położony jest po lewej stronie na końcu alei Las Ramblas. Zaprojektowany jest w stylu neoklasycystycznym przez Daniela Molina.  Na placu znajdują sie liczne zabytki architektury, rzeźby czy źródła, ale najpopularniejsze są fontanny Tres Gracias zaprojektowane przez Antoniego Rovira i Triasa w 1876 roku. Towarzyszą im modernistyczne lampy projektu Antonia Gaudi.  Plac został odrestaurowany i przebudowany w 1982 roku przez architektów Alfonso Milá i Joana Margarit.

Plaza Real jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w Barcelonie ze względu na bogate i zróżnicowane życie nocne. Dzisiaj jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc na wieczorne spotkania. Znajdują się tutaj ekskluzywne butiki, restauracje oraz trzy z jednych z najsłynniejsze klubów w mieście, takie jak: Sidecar, Jamboree i Karma. Przez różne oferty spędzania czasu na placu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Od 1988 roku Plaza Real jest placem partnerskim, bliźniaczym razem z Plaza Garibaldi w Meksyku. Ważne jest, aby nie mylić Plaza Real z Plaza del Rey, który również znajduje się w Ciutat Vella, ale bliżej Via Laietana.

Share: