Wzgórze Montjuïc

Share:

Wzgórze Montjuïc(Montjuïc Park) w Barcelonie wznosi się na wysokość około 200 metrów nad poziomem morza. Nazwa prawdopodobnie oznacza Góra Żydów od żydowskiej społeczności, która osiedliła się tutaj i znaleziono pozostałości cmentarza.

fot. Agnieszka J. Koza

Wzgórze, położone w południowo-zachodniej części miasta miało funkcję punktu strategicznego miasta. W XVII wieku wybudowano tam zamek (Castell de Montjuïc), świadczy o funkcji obronnej i fortyfikacyjnej, jaką spełniało wzgórze w przeszłości. Forteca była wykorzystywana jak więzienie do przetrzymywania więźniów i skazańców politycznych (do czasów dyktatury Generała Franco). W 1897 roku doszło tutaj do wydarzenia znanego w historii, jako Els processos de Montjuïc, którego skutkiem było doprowadzenie do szybszej egzekucji propagatorów anarchii. Po tym zdarzeniu na Barcelonę zostały nałożone bezwzględne represje wobec robotników walących o swoje prawa. Podczas hiszpańskiej wojny domowej na Wzgórzu Montjuïc zostały przeprowadzone liczne egzekucje, zarówno wśród narodowców, jak i republikanów. W 1940 roku został tutaj zamordowany Lluís Companys i Jover, który jest symbolem narodowym walki o wolność Katalonii i wyzwolenia spod rządów Generała Franco.

Na potrzeby Wystawy Światowej, która odbyła się w Barcelonie w 1929 roku, zostały zbudowane liczne muzea, teatry, restauracje, ogrody. Dzisiaj wzgórze pełni rolę kulturalną, inaczej jest nazywane Wzgórzem Muzeów. Na Górze Montjuïc, z okazji letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku, wybudowane liczne obiekty sportowe, które dzisiaj są znane pod nazwą Olympic Ring, między innymi Palau Sant Jordi Stadion czy basen olimpijskich Picronell Bernat. W historii Góry Montjuïc zdarzały się również dramatyczne momenty sportowe. W drugiej połowie XX wieku na zboczach wzgórza od strony miasta, odbywały się wyścigi Formuły 1. Czterokrotnie rozegrało się tutaj Grand Prix Hiszpanii. Ale po tragicznym wypadku w 1975 roku, kiedy samochód Rolfa Stommelena wypadł z toru zabijając pięciu widzów już nigdy więcej na tym torze nie rozegrano wyścigu Formuły 1.

Wzgórze Montjuïc jest uważane za zielone płuca miasta. Oprócz tego, że znajdują się tutaj budynki o różnej destynacji to są one usytuowane pomiędzy licznymi i zróżnicowanymi ogrodami. Między innymi znajduje się tutaj Ogród Botaniczny, należący do Muzeum Historii Naturalnej miasta i zawiera liczne zbiory florystyczne z basenu Morza Śródziemnego. Jednym ze słynniejszych obszarów zielonych jest Joan Brossa Gardens, który w przeszłości miał być parkiem rozrywki. Jednymi ze słynniejszych ogrodów są Costa i Llobera Mossen posiadające bogatą kolekcję sukulentów i kaktusów.
Ze wzgórza, po południowej stronie rozciąga widok na barceloński port handlowy oraz jeden z największych cmentarzy w mieście, który został otworzony w 1883 roku. Ze schodów Palau Nacional, tarasów olimpijskich i z kolejki linowej roztaczają się przepiękne krajobrazy, ukochane nie tylko przez turystów, ale również przez samych Barcelończyków.
Na Górę Montjuïc można się dostać z różnych części miasta. Za jedno z najważniejszych wejść uważane jest Avenida Maria Cristina, u zwieńczenia, której znajduje się Magiczna Fontanna i Pałac Narodowy, który był oficjalnym wejściem podczas Powszechnej Wystawy w 1929r.

Share: