O pochodzeniu nazw ulic w Barcelonie.

8478
0
Share:

Spacerując po mieście nie raz zapewne zastanawialiście się, skąd pochodzi takie czy inne miano barcelońskiej uliczki. Dzięki narzędziu, które udostępnił Ajuntament de Barcelona na swojej stronie, NOMENCLÁTOR DE CALLES, możemy sprawdzić jednym kliknięciem genezę nazwy danej ulicy w mieście. Aplikacja online zawiera ogromną bazę danych, od motywów historycznych i legendarnych, do społecznych i bardziej prozaicznych.

Możemy się na przykład dowiedzieć, że nazwa Carrer del Miracle (Sants) rzeczywiście pochodzi od cudu. Alejka wcześniej nosiła nazwę „del Carme”. Jako że wszyscy mieszkańcy tej ulicy uchronili się przed epidemią cholery, panującej w latach 1854 i 1865, przypisali ten fakt właśnie Virgen del Carme.

Carrer d’En Tantarantana

Onomatopeistyczna nazwa Carrer d’En Tantarantana (Born)ma również ciekawe pochodzenie historyczne. Przy tej ulicy mieszkał w 1716 roku miastowy obwoływacz, który zapowiadał się dudniąc tarabanem lub z pomocą trąbki. Nazwa pochodzi więc od charakterystycznego dźwięku instrumentu.

Zaskakująca jest również nazwa Carrer de l’Esquirol Volador, czyli Ulica Latającej Wiewiórki (Nou Barris). To abstrakcyjne miano powstało w wyniku dość banalnej historii. Początkowo ulica nazywała się Carrer de l’Esquirol, czyli Ulica Wiewiórki, na wzór nadawania nazw odzwierzęcych innym alejom w nowopowstałej dzielnicy (1958 rok). W 1984 roku wiewiórkę w nazwie „uskrzydlono” aby uniknąć duplikatu, gdyż inna ulica Starego Miasta nazywała się tak samo.

Carrer Dels Petons

Na temat słynnej Carrer dels Petons,czyli Ulicy Pocałunków (Born), istnieją dwie teorie. Pierwsza, romantyczna, wiąże nazwę z właściwościami zaułku, który jest mroczny i nie ma wyjścia, czyli stwarza idealne warunki do „miłosnych gestów”. Według drugiej genezy, bardziej prozaicznej, nazwa może pochodzić od mieszkającego w 1651 roku przy Portal Nou Joana Pontonsa, którego mieszkańcy ironicznie nazywali „Petons”. Legenda mówi też, że w tym miejscu skazani na śmierć w Ciutadeli mogli pożegnać się z rodziną.

Więcej historii barcelońskich ulic:
NOMENCLÁTOR DE CALLES

(bcn.cat)

Share: