Ogrody Laribal i Kocia Fontanna

Share:

Ogrody Laribal wraz z jedną z najsłynniejszych fontann, La Font del Gat, znajdują się na górze Montjuïc w Barcelonie. Są położone na tyłach głównych budynków, które zostały zaprojektowane na Światową Wystawę, która odbyła się w stolicy Katalonii w 1929 roku.

Kocia Fontanna

Kocia Fontanna

Ogrody Laribal było to popularne miejsce ekskluzywnych spotkań grupy politycznej Colla de l’Arròs w budynku położonym na terenie dzisiejszego Muzeum Etnograficznego, która miała duży wpływ na społeczne życie Barcelony na początku ubiegłego wieku. Jednocześnie była to najbardziej odległa i bardzo romantyczna część ogrodu, przez co było to ulubione miejsce zakochanych. Górna część ogrodów należała do uznanego barcelońskiego adwokata Józefa Laribala gdzie zbudował swój neo-arabski dom górski otoczony eklektycznymi ogrodami. Po jego śmierci w 1908 roku dom i przyległy obszar został przejęty przez Radę Miasta, która na pamiątkę znanego adwokata zostawiła jego nazwisko w nazwie utworzonych ogrodów. Została tam utworzona Escola del Bosc, która istnieje do dzisiaj. Jednocześnie rozpoczął się projekt rozwoju i zaprojektowania góry i ogrodów, który został stworzony przez Amargosa Josepa.
W ogrodach znajdują się liczne tarasy, pergole, kwietniki, pomiędzy którymi przyjemnie szumią małe wodospady czy kaskady tworząc idealne miejsce do spacerów i odpoczynku od zgiełku miasta. Zaprojektowanie Ogrodów Laribal zostało powierzone francuskiemu malarzowi Jean-Claudowi Nicolas Forestier, który ściśle współpracował z młodym Nicolau Marią Rubio. Inspiracją takiego wizerunku ogrodów były starożytne ogrodu Maurów Królestwa Granady. Ogród o bujnej mieszance roślinności śródziemnomorskiej z bardziej egzotyczną jest położony pomiędzy Jardines del Teatre Grec, a fundacją Joana Miro.

Fontanna La Font del Gat, jest tak nazywana, ponieważ woda wydostaje się z kociej głowy projektu Joana Antoniego Homs z 1918 roku. Budynek obok fontanny został zaprojektowany przez Josepa Puig i Cadafalch, gdzie znajdowała się restauracja, a obecnie jest to siedziba Hiszpańskiej Królewskiej Federacji Tenisa. Źródło fontanny jest ukryte przez roślinność, ale jest dostępne dzięki schodom, z których rozpościera sie piękny widok na Passeig de Santa Madrona.

Share: