Poble Espanyol

Share:

El Pueblo Español (Wioska Hiszpańska) znana również, jako Poble Espanyol w języku katalońskim znajduje się na górze Montjuïc w Barcelonie.

Poble Espanyol

Poble Espanyol

Jest to muzeum, które dzięki swej specyficznej architekturze przypomina najbardziej charakterystyczne miejsca dla miejscowości hiszpańskich (np. Plaza Mayor, które jest obecne w większości miast i miasteczek hiszpańskich). Zabudowania są rozlokowane na powierzchni 49.000 metrów kwadratowych, gdzie ma być przedstawione życie na normalnej wsi.

El Pueblo Espanol zostało zbudowane w 1929 roku z okazji Światowej Wystawy, która w tym roku odbyła się w Barcelonie. Zostało zaprojektowane przez architekta Francesca Ramon Folguera i było pomyślane w taki sposób, aby w jednym miejscu przedstawić najbardziej charakterystyczne i znane elementy architektury i obyczajów z najdalszych zakątków Hiszpanii. W założeniu wystawa miała być dostępna do zwiedzania przez sześć miesięcy, ale obserwując ilość ludzi, która była zainteresowana zwiedzeniem miasteczka postanowiono utworzyć z niego jedna z głównych atrakcji turystycznych.

Miasteczko zostało zbudowane pod kierownictwem architekta Josepa Puig i Cadafalch oraz wspomnianego wcześniej Francesca Ramon Folguera oraz krytyków sztuki Xaviera Nogués i Miquela Utrillo, Wspólnie stworzyli 117 budynków, ulic, placów najbardziej charakterystycznych dla różnych regionów Hiszpanii. Przy wejściu znajduje się replika ściany Avila, którą można dostrzec z ulicy nie musząc wchodzić do muzeum, ale ten widok spowoduje, że od razu zechcecie zobaczyć więcej.

Idea przewodnia stworzenia El Pueblo Espanol była natury politycznej. Celem twórców było, aby zgromadzić wszystkie niepowtarzalne i zróżnicowane cechy Hiszpanii w Barcelonie podczas Światowej Wystawy, która miała miejsce w okresie dyktatury Primo de Rivera. Artyści, utrzymujący swoją sztukę w duchu narodowo-wyzwoleńczym, chcieli pokazać swoja jedność i walkę przeciwko dyktaturze i ciężkim warunkom gospodarczym panującym w Hiszpanii.

Obecnie mieście się tutaj muzeum architektury na świeżym powietrzu oraz są organizowane pokazy rzemiosła ludowego.

Share: