Niebieski tramwaj (Tramvia Blau)

Share:

Tramvia Blau to tramwaj, który w tym kolorze kursuje w górnej części Barcelony. Jest używany przede wszystkim, jako możliwość dojazdu do góry Tibidabo. Jego trasa biegnie od Plaza John F. Kennedy w dzielnicy Sant Gervasi, która jest ostatnim przystankiem na trasie metra linii 7 do kolejki linowej prowadzącej na sam szczyt Tibidabo (Funicular del Tibidabo).

Tramvia Blau

Tramvia Blau

Linia tramwajowa została otwarta w 1901 roku pod kierownictwem Dr Andreu, słynnego w Barcelonie z powodu wynalezienia pewnego rodzaju tabletek na kaszel, które są stosowane to dnia dzisiejszego. Współpracował on z inżynierem Santiago Rubio i Tuduri. Użycie tramwaju wzrosło po tym jak na szczycie Tibidabo utworzono Park Rozrywki. Na przestrzeni lat tramwaj był poddany kilkakrotnie remontom, ale ponieważ dzisiaj funkcjonuje głównie, jako atrakcja turystyczna, dlatego jeździ z maksymalną prędkością 14 km/h.
Przed utworzeniem w Barcelonie nowoczesnej linii tramwajowej (Trambesós Trambaix) w 2004 roku, tramwaj Blau był jedynym tego rodzaju środkiem transportu w mieście po tym jak w latach 60tych ubiegłego stulecia zostały one zastąpione przez autobusy.

Share: