MNAC – Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej

Share:

Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej MNAC w Barcelonie znajduje się na końcu ulicy Avenida Maria Cristina w pobliżu wzgórza Montjuic. Mieści się ono w Palau Nacional. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1926 według projektu Cendoya Eugene, Enric Domenech Cata i Pere, a zostało otworzone w 11 listopada 1929 roku z okazji Wystawy Międzynarodowej. Jednak w 1936 roku dzieła i zbiory musiały zostać przeniesione do innych miast (między innymi do Olotu i Paryża) z powody ówczesnej wojny domowej w Hiszpanii. Ponowne otwarcie nastąpiło we wczesnych latach 40tych.

Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej MNAC

Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej MNAC

Pałac jest zbudowany w stylu eklektycznym, ale należy zauważyć elementy z różnych epok. W budowie można rozróżnić cechu charakterystyczne dla baroku i renesansu, warto zauważyć podobieństwo kopuł z Bazyliką Świętego Piotra i katedrą Giralda w Sewilli. Z kolei wnętrze Palau Nacional jest utrzymane w XIX-wiecznym stylu. Przy budowie współpracowało wielu artystów takich jak Josep Llimona, Enric Casanovas, Hall Lost, Carles Buigas.  Gabinet Owalny jest jednym z największych pomieszczeń, ma powierzchnię prawie 32tys. m2, gdzie znajduje się kolekcja antyków romańskich, gotyckich, barokowych oraz dzieła sztuki współczesnej, najsłynniejsze z nich to obraz Jezusa Chrystusa z Sant Roma de Taull, prywatne Muzeum Thyssen-Bornemisza.

MNAC jest miejscem, w którym mamy możliwość podziwiania różnorodnej sztuki: od rzeźby, malarstwa, dzieł sztuki poprzez rysunek, grafika, plakaty, fotografie na monetach kończąc. Jego głównym celem jest wyjaśnienie odwiedzającym ewolucję sztuki katalońskiej od okresu romańskiego do połowy XX wieku. Mimo tego w muzeum znajduje się kilka dzieł innego pochodzenia tak, aby ułatwić zrozumienie pomiędzy sztuką katalońską, a innymi stylami.
W Muzeum Narodowym Sztuki Katalońskiej można zobaczyć pracę popularnych malarzy, takich jak: El Greco, Zurbaran, Velazquez, Cranacha, Rubens. Dzieła z końca XIX i początku XX wieku są głównie katalońskich artystów jednak dzięki różnorodności zbiorów możliwe jest wyjaśnienie różnych okresów w sztuce biorąc pod uwagę jej różne dziedziny i formy.

Share: