„Poland First to Fight” – historia Stowarzyszenia i relacja z rekonstrukcji walk Powstania Warszawskiego w Barcelonie.

Share:

21 września 2014 roku na placu Pau Vila w Barcelonie odbyła się rekonstrukcja walk Powstania Warszawskiego, organizowana przez madryckie stowarzyszenie historyczno – kulturalne „Poland First To Fight”. Wydarzenie zgromadziło Polaków, Katalończyków, Hiszpanów i wszystkich zainteresowanych historią Polski, jak również zaciekawionych turystów w drodze na plażę.

Grupa rekonstrukcyjna, która upamiętniła 70. rocznicę Powstania Warszawskiego w stolicy Katalonii, od 6 lat z pasją zajmuje się rozpowszechnianiem historii naszego kraju w Hiszpanii. Swoje stowarzyszenie dedykują „tym, którzy upadli i przeżyli, którzy przegrali w walce o zwycięstwo, aby zachować i uhonorować pamięć o nich, z całym szacunkiem i pokorą”*. Celem grupy jest rozpowszechnianie historii Polski z okresu II Wojny Światowej. Mimo, że jej członkowie rozpoczęli swoją działalność poświęcając się rekonstrukcjom walk ruchu oporu przeciw Niemcom, planują rozszerzyć aktywność o „wszystkie aspekty życia polskiego w tamtym okresie, które będą możliwe”*. Zaznaczają, że ich działalność nie utożsamia się z żadnym ruchem politycznym, ideologicznym ani wojskowym.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku – mówi Anna Wyszkowska ze Stowarzyszenia Poland First to Fight. – Pierwszą osobą, która się tym zajęła, był Albert Trujillo. Zaraził swoją pasją najpierw rodzinę, a później kolejnych członków. I tak powoli powiększała się nasza grupa. Mówi o sobie, że ciało ma hiszpańskie, ale serce polskie. Śpiewa patriotyczne piosenki i każe nam ich się uczyć. Albert daje nam siłę do wszystkiego, popycha nas cały czas do tego, co robimy. Jest to zgrupowanie hiszpańskie, ale jest nas kilku Polaków. Jesteśmy z Madrytu.

„Poland First To Fight” uczestniczy nie tylko w wydarzeniach historycznych na terenie Hiszpanii, ale również w Polsce.

W 2010 roku, po wzbogaceniu się o nowych członków, Stowarzyszenie brało udział w wydarzeniach między innymi w Castropolu, Ariete, Balldellou i Baluarte oraz obchodach 92. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, organizowanych przez Ambasadę Polską w Madrycie. W 2011 roku grupa wybrała się w podróż do Polski, podczas której jej uczestnicy odwiedzili muzea i miejsca pamięci związane z II Wojną Światową. Podczas swojego pobytu otrzymali również medal „Pro-Memoria”, odznaczenie przyznawane przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.”. W grudniu tego samego roku wraz ze Stowarzyszeniem Polonica, przy wsparciu Ambasady Polskiej w Madrycie i Ayuntamiento de Alcalá de Henares zorganizowali rekonstrukcję historyczną „Do Broni”, pierwszą w Hiszpanii, w której zrekonstruowano walkę wyzwoleńczą Polski z 1939 roku.*

To jest coś wspaniałego – opowiada Anna. – Ostatnio byliśmy na 70. leciu Powstania Warszawskiego w Polsce. I to jest niesamowite, kiedy obcokrajowiec opowiada Ci historię Powstania, niesamowita duma, która Cię ogarnia. Ja też jestem dumna, że jestem tutaj z nimi. Oni kochają Polskę, każdy z nich ma w domu coś polskiego. Oczywiście jedzenie uwielbiają, pierogi, bigos żurek, polskie piwo. Są zafascynowani, kochają Polskę i jeździmy tam, kiedy tylko możemy.

Anna relacjonuje nam również przygotowania do Rekonstrukcji w Barcelonie, która odbyła się przy współpracy między innymi z Konsulatem Polskim w Barcelonie i Muzeum Historii Katalonii: –Przygotowania odbywały się dzisiaj od 8 rano. Planujemy wszystko, jak to będzie wyglądało, co mamy wziąć, jaką broń, oczywiście nie może być nic z teraźniejszości. Najważniejsze są mundury, które są dokładnie takie same, jak te z 1944 roku. Dlatego całe wydarzenie jest planowane na miesiąc do przodu. Dzisiaj już od 8 rano jesteśmy tutaj, budujemy barykady, dogadujemy się z „Niemcami” jak to ma wyglądać, kto kogo „zabija”. Mamy jedną ekspertkę w „umieraniu”, to jest najmłodsza córka Alberta, Laura, która zawsze „umiera”. Od 2008 co roku robimy taką rekonstrukcję w Madrycie, w parku La Vaguada. To jest duża rekonstrukcja i zawsze staramy się zaprosić jakąś organizację polonijną, w tym roku też się odbędzie (w najbliższą niedzielę, 28.09) i będą z nami organizacje Polonia i Polonica, będą też stroje regionalne oraz  grochówka.

* Źródło: http://www.polandfirsttofight.com

http://www.polandfirsttofight.com

http://www.polandfirsttofight.com

Zapraszamy na Fanpage i stronę internetową Stowarzyszenia „Poland First to Fight”, aby śledzić przyszłe wydarzenia.

Polecamy również kanał YouTube.

 

 

 

 

GALERIA „REKONSTRUKCJA WALK POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W BARCELONIE”

Fot. Sebastian Szulfer

http://sebastianszulfer.com

Share: