Sant Andreu protestuje przeciwko zburzeniu 60 domów.

Share:

Sant Andreu jest jedną z najstarszych części Barcelony. Wywodzi się z miejscowości Sant Andreu Palomar, której historia liczy ponad tysiąc lat. W przeciwieństwie do innych zabytkowych dzielnic, które zostały w roku 1897 włączone do miasta Barcelona, Sant Andreu nie jest oblegane przez turystów i cieszy się spokojem oraz klimatem dawnych lat. Jeśli zapuścimy się w tamtejsze ulice, poczujemy się chwilami jak na tradycyjnej, katalońskiej wsi. A to wszystko rzut kamieniem od stacji metra i komercyjnej Calle Gran de Sant Andreu.

Plaça Orfila

Zobaczymy małe domki z ogródkami, ukryty targ wewnątrz placu z arkadami z XVIII wieku i latarniami z łagodnym światłem oraz charakterystyczne uliczki, przy których rosną gęsto posadzone drzewa mandarynkowe.

Festa Major de Sant Andreu (http://www.festacatalunya.cat)

W cieniu historycznego Plaça Orfila można w ogóle zapomnieć, że jest się w przepełnionej turystami Barcelonie, napić się pysznej kawy i pooglądać występy lokalnych katalońskich grup muzyczno-tanecznych.

Dzisiaj na licznych domach na Sant Andreu zobaczymy wywieszone na oknach i drzwiach hasła 'Salvem el casc antic’, czyli nawołujące do zachowania Starówki. Mieszkańcy protestują przeciwko wyburzeniu 60 zabytkowych domów i „obcięciu” (czyli wyeliminowaniu patios) kolejnych 140 w ramach planu Rady Miasta, aby wybudować dwa nowe deptaki w tej dzielnicy i na nowo zagospodarować teren. Protesty odbywają się również na placu Orfila, gdzie gromadzą się oburzeni mieszkańcy i Ci, którzy zamieszkują planowane do zrównania z ziemią budynki.

Uliczki Sant Andreu

W wyniku realizacji planu miejskiego ponad 120 osób straci swoje domy, wśród których jest wielu starszych ludzi. Dlatego Stowarzyszenie Sąsiedzkie Sant Andreu stworzyło platformę „Salvem el casc antic”, która ma na celu walkę o nienaruszenie całej dawnej struktury dzisiejszej dzielnicy Barcelony, ale aż do XIX wieku niezależną miejscowość.

Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać klimaty Sant Andreu, zapraszam do wizyty – Linia 1, stacja Sant Andreu, szczególnie stary targ, Plaça Orfila i uliczki Jorba y Basconia z budynkami, których niedługo może już nie być.

Hasła protestujących (http://eltranvia48.blogspot.com)

Żródła: własne, lavanguardia.es

Share: