Seminarium “Polska droga do niepodległości” / Col·loqui “La via polonesa cap a la independència”

5575
0
Share:

17 grudnia 2013 o godzinie 19.00 w Muzeum Historii Katalonii odbędzie się debata”Polska droga do niepodleglości”, na którą serdecznie zapraszają Sekcja Polska Uniwersytetu Barcelońskiego i Stowarzyszenie VERBUM.

Muzeum Historii Katalonii
Plaça de Pau Vila, 3
08003 Barcelona
34 932 25 47 00

cartell_via_polonesa_polonès-page-001

Referaty
,,Długa droga do odzyskania suwerenności Polski” Dr Pau Freixa Terradas
Krotki przegląd najważniejszych wydarzeń z walki Polaków o odzyskanie niepodległości kraju, utraconej w wyniku trzech rozbiorów Polski pod koniec XVIII w. przez Rosje, Niemcy i Austrie. Zaczynając od działań zbrojnych w XIX w. do czasów Solidarności i formowania sie tak zwanej III RP pod koniec XX w.

Pau Freixa Terradas– Profesor i badacz na Sekcji Polski Slawistyki w Katedrze Językoznawstwa Wydziału Filologicznego, Doktor Filologii na Uniwersytecie w Barcelonie.

,, Mit Polski w Katalońskiej wyobraźni patriotycznej ” Dr Olga Glondys
Referat proponuje realizacje wspólnej podroży poprzez topoi wyimaginowanego środowiska politycznego Polski opracowanego przez czołowych Katalońskich propagatorów politycznych i kulturalnych, poczynając od klasyków XIX w., aż do liberalnej emigracji w epoce Franco.

Dr Olga Glondys, doktorat na Autonomicznym Uniwersytecie w Barcelonie, dyplom z wyróżnieniem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Odbyła staż naukowy w Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie w Chicago oraz w Instytucie Hoovera Uniwersytetu w Stanford.

,, Polityczne zwierciadła Katalończyków: hiszpańscy Szkoci, Piemontczycy czy Polacy ?” Dr Xavier Casals
Popularność idei plebiscytu w sprawie niepodległości sprawia, że sytuacja Katalonii porównywana jest do sytuacji Szkocji. Ale czy Katalończycy są naprawdę ,,Szkotami” Hiszpanii? W rzeczywistości istnieją czynniki, które pozwalają na bardziej świadome porównanie Katalończyków zarówno do Piemontczyków ( jak miało to miejsce w XX w. ) jak i do Polaków, w partnerstwie tożsamości, która uzyskała pozytywne oraz pejoratywne konotacje.

Dr Xavier Casals – Profesor Uniwersytetu Ramon Llull w Barcelonie, Doktor Uniwersytetu Barcelońskiego . Wydawca wielu prac o tematyce skrajnej prawicy hiszpańskiej jak i również międzynarodowej.

 

cartell via polonesa-page-001

Seminarium “Polska droga do niepodległości” / Col·loqui “La via polonesa cap a la independència” 17.12.2013

Share: