Siła kobiecej inspiracji. Reportaż z Dnia Polki w Barcelonie.

Share:

Jaka jest Polka w Barcelonie? Energiczna. Przedsiębiorcza. Radosna. Czarująca. Spełnia swoje marzenia. Idziemy przed siebie nawet, gdy mamy pod górkę. Dzień Polki w Barcelonie był pełen kobiecych inspiracji, motywujących rozmów, warsztatów i dzielenia się wiedzą. Podejmowałyśmy takie tematy jak planowanie kariery, motywacja na rynku pracy, zakładanie własnej działalności gospodarczej i zdrowe odżywianie. Rozruszałyśmy własne ciało dzięki zajęciom pilates i przewietrzyłyśmy naszą głowę w trakcie medytacji.

PLANOWANIE KARIERY I MOTYWACJA NA RYNKU PRACY

Karolina Korczyk

Karolina Korczyk

Wydarzenie rozpoczęło się od warsztatów dotyczących sztatów planowania kariery prowadzonych przez Karolinę Korczyk. Specjalistka od poszukiwania wymarzonego zawodu opowiedziała o procesie, jaki towarzyszy temu zadaniu, po czym rozdała uczestniczkom kartki, na których miałyśmy zapisywać odpowiedzi na postawione przez nią pytania. Celem było odszukanie w nas tego, co naprawdę lubimy robić, zastanowienie się, jak możemy powiązać to z wymarzonym stanowiskiem i gdzie chcemy się realizować. Ćwiczenie to dało wielu z nas dużo do myślenia i, być może, zainspirowało do zmian.

Kiedy już zaplanowałyśmy karierę, przyszedł czas na motywację. Swoim doświadczeniem oraz radami podzieliła się z nami Maria Marquardt:

„Osoby, które odnoszą sukces to zazwyczaj te, które potrafią wyjść ze swojej strefy komfortu. Wszyscy ci, którzy odnieśli sukces, potrafią przystosować się do niesprzyjających sytuacji. W jaki sposób poradzić sobie w nieprzyjemnych warunkach? Oswoić się z sytuacją. Przyjrzeć się sobie, swoim emocjom. Nie uciekać od nich, a skonfrontować się z nimi. Przyznać się przed samą sobą, że się boję i zapytać siebie, czego tak naprawdę się boję. Być szczerym wobec siebie. I kiedy już „dokopiemy się” do swoich największych lęków, kiedy rozpoznany to, co nas przeraża, mamy szansę się z tym oswoić. Wyjść z własnej sfery komfortu, pokonać to co wydaje nam się, że nas przerasta. Moim zdaniem to najlepsza droga do tego, aby wzrastać, rozwijać się. Istotnym elementem w motywacji jest świadomość tego, dokąd się zmierza. Warto wyznaczyć sobie horyzont, bo wtedy wiemy, dokąd idziemy, co chcemy osiągnąć na końcu naszej drogi. Zastanówmy się co lubimy, co nam sprawia przyjemność. Wtedy łatwiej będzie nam obrać właściwy kierunek.”

Obserwujmy więc swoje myśli, emocje, słuchajmy wewnętrznego głosu i podążajmy za nim. Nie ignorujmy go.

Maria Marquardt

Maria Marquardt

WEGANIZM I ZDROWE ODŻYWIANIE

Dobra zmiana… żywieniowa według Joanny Draus, Your Vegan Coach. Joanna weganką jest od 13 lat, wcześniej przez 14 lat była wegetarianką. Mama trójki wegańskich dzieci. Przez ostatnie 25 lat poznawała tajniki zdrowego odżywiania, którymi się z nami podzieliła.

Rozmowa rozpoczęła się od rozwiania wątpliwości dotyczących tego, co jedzą weganie. Jak się okazuje, dla osób spożywających mięso odpowiedź taka oczywista nie jest. Weganie jedzą żywność pochodzenia roślinnego, jak najmniej przetworzoną. Owoce, warzywa, orzechy, pełne ziarna, nasiona, kiszonki, zioła świeże i suszone. Piją dużo wody, herbat ziołowych oraz mleka roślinne. Nie jedzą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Przy zmianie nawyków żywieniowych bardzo ważna jest współpraca coacha z klientem. Każda dieta jest najpierw dokładnie analizowana pod kątek tego, co trzeba zmienić, a przede wszystkim co dany klient jest w stanie zmienić. Praca coacha polega na doradzaniu, pomaganiu, udzielaniu wskazówek, wspólnym pójściu na zakupy, wzmacnianiu motywacji do zmian. Ważne jest, aby klient był gotowy na zmianę:

„Nie wierzę w taką dietę, w której od razu zmieniamy całkowicie wszystko. Tak samo jak nie wierzę w diety odchudzające. Nie warto katować się dietami odchudzającymi, które często powodują efekt jojo. Ja wierzę, w taką… dobrą zmianę 🙂 Zmianę małymi krokami, które muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Wraz ze zmianą przyzwyczajeń, zmieniają się nasze gusta kulinarne. Zmiana powinna być powolna, ale trwała.”

Nie obyło się bez pytań dotyczących jedzenia mięsa. Jakie opcje zdrowej diety mają osoby, które z mięsa nie chcą rezygnować?

Joanna Draus

Joanna Draus

„W mięsie, oprócz tłuszczów nasyconych, jest mnóstwo hormonów, antybiotyków, dlatego jeśli ktoś nie potrafi zrezygnować z jedzenia mięsa, lub po prostu z niego rezygnować nie chce, warto przynajmniej ograniczyć jego spożywanie oraz wybierać mięso ekologiczne.”

Dieta wegańska często budzi wiele kontrowersji. Zarzuca się jej, że nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Weganie często zmagają się z niedoborem witaminy b12, którą przy jej obniżonym poziomie należy suplementować. Czy dieta wegańska jest zdrowa? Patrząc na Joannę, jej energię, optymizm i szczupłą sylwetkę nie mamy wątpliwości, że tak.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I OTWIERANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Katarzyna Dylik z kancelarii Prawo Hiszpańskie, polski prawnik w Barcelonie, to kolejna osoba, która podzieliła się z nami swoją wiedzą i udzieliła cennych rad osobom, które chciałyby otworzyć swoją działalność gospodarczą.

Kasia opowiedziała nam o swoich początkach w Barcelonie. O jednoczesnym studiowaniu i pracy. Jak się okazuje, studiując prawo można pracować z powodzeniem jako handlowiec. Po ukończeniu studiów pracowała również w Niemczech, jednak wróciła do Hiszpanii, bo za nią tęskniła.

Dowiedziałyśmy się, że istnieje możliwość skapitalizowania świadczenia (paro) w postaci zakupienia środków niezbędnych do otworzenia swojej działalności gospodarczej. Jedną z najbardziej popularnych form samozatrudnienia jest bycie tzw. autonomo, które od stycznia 2019 wiążę się z opłatą stałą 60 € przez pierwszy rok trwania działalności. Aby założyć działalność należy wypełnić prosty formularz i złożyć go Seguridad Social. Autonomo może mieć swoją księgową, która rozlicza faktury i kwartalnie składa deklaracje podatkowe. Hiszpańskie prawo zezwala pracę zarówno na etacie, przy równoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej. Ciekawostką jest fakt, że nauczyciel jeżyka angielskiego, nauczający zgodnie z programem zaakceptowanym przez ministerstwo jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego.

Kasia, przy współpracy z Konsulatem RP co dwa tygodnie udziela bezpłatnych konsultacji prawnych. Jeśli któraś z Was będzie miała pytania prawne, chciała otworzyć swoją działalność gospodarczą, warto wybrać się na konsultację.

Katarzyna Dylik

Katarzyna Dylik

W trakcie spotkania nadeszła pora, aby rozruszać nasze ciała. Dagmara Syprzak (koniecznie zajrzyjcie na jej Instagram, Dagmara Pilates) wprowadziła nas w magiczny świat pilatesu.

WPROWADZENIE DO ZAJĘĆ PILATESU

Jakie miałyśmy wyobrażenie na temat pilatesu? Padały rozmaite odpowiedzi, między innymi, że jest to zestaw ciężkich ćwiczeń, trudnych do wykonania. Ćwiczeń wzmacniających ciało i gwarantujących zgrabną sylwetkę. Padło również wyobrażenie, że pilates jest nudny. Jak się okazuje, wiele zależy od instruktora i sposobu prowadzenia przez niego zajęć. Zajęcia pilatesu mogą nam w dużym stopniu pomóc w codziennym życiu, w kształtowaniu poprawnej sylwetki, prawidłowym poruszaniu się. Bowiem sposón, w jakim się poruszamy, odzwierciedla nasze samopoczucie i stany emocjonalne.

Dagmara Syprzak

Dagmara Syprzak

Nadeszła pora na ćwiczenia. Dagmara, przy wsparciu ochotniczki zaprezentowała ćwiczenia na miednicę oraz kręgosłup. Ćwiczenie, tzw. pre-pilates jest wprowadzeniem, treningiem przed głównymi ćwiczeniami. Ma ono na celu nauczyć nas, jak poruszać ciałem. Następnie każda z nas brała udział w bardzo przyjemnym, relaksującym ciało i umysł ćwiczeniu. W każdy wtorek o godzinie 19 są organizowane zajęcia dla Polonii mieszkającej w Barcelonie i okolicach. Zajęcia są urozmaicone, ćwiczymy na matach, ale również z udziałem odpowiednich sprzętów przygotowanych zgodnie z ideą pilatesu. Warto się na nie wybrać, Twoje ciało będzie Ci za to na pewno wdzięczne.

Pilates bez wątpienia wprowadził w nas błogi nastrój, wręcz idealny dla następnych zajęć, jakimi była medytacja, prowadzona przez psycholog Ewelinę Bielawską.

MEDYTACJA I ROZWÓJ OSOBISTY

Ewelina opowiedziała nam swoją drogę w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, swojej pasji. Praca w korporacji, nie dająca satysfakcji, była pierwszym sygnałem do zmian. Ewelina wyruszyła w długą podróż, szukała odpowiedzi, inspiracji do tego, co ma w życiu robić. Nie znalazła ich, wróciła, więc do wcześniejszego cyklu pracy w korporacji, do czasu kiedy dowiedziała się o trwającym 10 dni wyciszeniu, z 10 godzinną medytacją każdego dnia. Doświadczenie to całkowicie zmieniło Jej życie.

Mimo iż kocha podróże, te po świecie fizycznym nie dały odpowiedzi na nurtujące pytania, dała je z kolei podróż wewnętrzna. Medytacja jest podróżą, codziennym odkrywaniem tego, co jest w nas, poznaniem swoich emocji, również tych trudnych jak złość, gniew, stres. Medytacja wycisza, rozwija nas wewnętrznie. Pomaga dojść do równowagi i zdać sobie sprawę, na ile my same jesteśmy odpowiedzialne za to, co kreujemy na zewnątrz. Wyróżniamy wiele form medytacji, począwszy od siedzącej medytacji Zazen, Mindfulness, Vipassana ,aż do medytacji ruchomych . Każdy może wybrać dla siebie ten rodzaj, który najbardziej mu odpowiada. Można również łączyć ze sobą różnego rodzaju formy.

Medytacja wprowadza w nasze życie harmonię, uczy uważności, pomaga wprowadzić równowagę i kierować swoimi emocjami. Prowadząca przygotowała dla nas ćwiczenie – medytację, dzięki któremu wyciszyłyśmy nasz umysł, odgoniłyśmy zbędne myśli i ogarnęła nas fala cudownego relaksu. Niebawem Ewelina rusza z nowymi projektami, w maju rozpocznie się 5 tygodniowe sesja medytacyjna, można również umówić się na prywatną sesję. Poprowadzi również tzw. latające kręgi – spotkania dla kobiet, które kręci idea „zarabiam robiąc to, co kocham”, na których to kobiety dzielą się swoimi historiami, umiejętnościami. Tak, aby biznes zaczął latać.

PYTANIA DO SEKSUOLOŻKI

Wisienką na torcie naszego spotkania było spotkanie z seksuolog Agnieszką Kieres, która rusza niedługo z konsultacjami online.

Agnieszka odpowiadała na odważne pytania publiczności, które dziewczyny zapisywały na kartkach w trakcie całego wieczoru. Czego oznaką jest brak ochoty na seks? Jak dobrać odpowiedni wibrator? Czy związki poliamoryczne to wymówka dla braku wierności? Jak „tinderować” i nie zwariować? Odpowiedzi na te i inne pytania oraz gorące dyskusje pozostawimy jednak w naszym gronie! 😉

MAKIJAŻOWE KNOW-HOW!

W trackie spotkania, można było również skorzystać z porad naszej uzdolnionej makijażystki Katarzyny Legan (jej prace możecie podziwiać na Instagramie @katarzynalegan_makeupartist).

Specjalistka od make-upu zrobiła z nas boginie. Tworzyła magiczne, kolorowe makijaże oraz doradzała nam, jakich kosmetyków używać, jak podkreślić swoje dobre strony, a ukryć niedoskonałości.

Każda z nas jest inna. Każda z nas może wybrać własną drogę do szczęścia i samorealizacji. Bywa, że droga ta jest wyboista, wymaga uporu, motywacji i pokonywania niejednej trudności. Akceptacji porażek i wyciągania z nich wniosków. Był to wieczór spędzony w towarzystwie mądrych, pięknych i silnych kobiet, które chcą się wspierać, chcą rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Pamiętajcie, drogie Polki, że w każdej z nas jest niewyczerpany ocean możliwości i siły do urzeczywistniania własnych marzeń. Bo jak mawia Martyna Wojciechowska, kobieta przełamująca wszelkie bariery i stereotypy: „Prawdziwa siła jest w nas. Każdej z nas. Siła jest piękna.”

Organizacja spotkania:

Alicja Grocholska – Właścicielka portalu Polonia Barcelona
Natalia Pera – Redaktorka portalu Polonia Barcelona
Katarzyna Legan – Katarzyna Legan Make-up Artist
Milena Werner – World Class Barcelona Language School

I DZIEŃ POLKI W BARCELONIE

I DZIEŃ POLKI W BARCELONIE

Share: