Targ La Boqueria

Share:

Targ Sant Josep, lepiej znany jako La Boqueriajest największym i najbardziej zróżnicowanym targiem pod względem zaopatrzenia w Barcelonie i w całej Katalonii. Rynek znajduje się w Rambla de Sant Josep, bardzo blisko Gran Teatro del Liceo.

La Boqueria

Zaopatrują się na nim zarówno restauratorzy jak i osoby prywatne w produkty regionalne i egzotyczne. Wystawcy zapewniają wybór owoców, warzyw, ryb, mięs, przypraw z całego świata, a wszystko znajduje się na powierzchni 2500 metrów kwadratowych i ponad 300 straganach.   Jest to miejsce o bardzo dużym znaczeniu turystycznym, ale także handlowym i gospodarczym dla miasta ze względu na różnorodność i mnogość dostępnych produktów oraz położenie w centrum miasta.

Wzmianki na temat targowiska w tym miejscu zostały udokumentowane dużo wcześniej. Pierwszy fragment o rynku jest datowany na rok 1217, gdy sprzedawano tam mięso oraz jego przetwory. Od 1470 roku targ nosił nazwę Mercat Bornet gdyż sprzedawano i kupowano tam trzodę chlewną, jednak zjeżdżali się na niego handlowcy z całej Katalonii. W XVIII wieku targowisko pełniło funkcję pomocniczą dla głównego rynku w Barcelonie, Placa Nova i od 1794 roku zmieniono jego nazwę na Mercat de la Pall.

Z początkiem XIX wieku nastał złoty czas tego miejsca. Zwiększenie ruchu handlowego w tym miejscu było spowodowane licznymi rzeźniami i sklepami rybnymi, które zaczęły tutaj powstawać. W zaistniałej sytuacji władze postanowiły zburzyć dotychczasowe budynki i zorganizować nowy bazar o większym znaczeniu handlowym. Nazwa Sant Josep pochodzi od placu położonego na tyłach targu, który jest otoczony kolumnami i gankami – pozostałościami po zakonie, który został zniszczony w XVI wieku. Nazwa przyjęła się od tego, że zakonnicy zamiast wielbić Jezusa Chrystusa, oddawali cześć Świętemu Józefowi, co po hiszpański znaczy Sant Josep. Mimo tego wszyscy bardziej znają to miejsce, jako La Boquria, a nazwa oficjalnie została nadana w 1836 roku. Targ budowano w latach 1840-1853 pod nadzorem katalońskiego architekta Mas Wilii. Kolejną halę targową przeznaczoną wyłącznie do sprzedaży ryb oddano do użytku w 1911 roku, natomiast w 1914 roku.

Share: